Buradayız-Hasan Bildirici

Kürdistan’da faili devlet olan cinayetler döneminin acısını çok ağır yaşadım. Tanıdığım birçok yurtsever, dostum, arkadaşım öldürüldü. Kafam faili meçhul mezarlık gibidir. Avuçlarımda, onların ölmeden önceki son tokalaşmalarımızdan aldığım ten sıcaklığı vardır.

Bir hoyrat rüzgar esip geçti onların ölümcül çığlıkları üzerinden. O günleri hiç yaşamamış olanlar, polisten tek ağır söz işitmeyenler, tek postal darbesi almadan tüyenler, ölümcül zamanların kaçakları, birbirlerini çiğneyerek, duvarları kanatırcasına direnen halk çocuklarının açtığı Kürtlük vadisinde alan kavgasına tutuşuyor. Ama ben o zamanın hala ölüm çığlıkları atan ve son soluklarını kıstırılmış sömürge köşelerinde teslim edenleri hiç unutmadım.

Çoğu evine giderken veya evinden çıkarken öldürüldü. Görev verdiğimiz gazeteci arkadaşlarıma son uyarılarımı yapıyordum:

“Lütfen bir süre evinize uzak yerlerde kalın. Sizden bunu özellikle rica ediyorum.”

“Tamam,” diyordu arkadaşlarım.

Fakat bir gün sonra evine girerken veya evinden çıkarken ensesinden aldığı kurşunlarla yere kapaklanıyordu.

Kürtler, düşmanlarını tanımıyordu. Hala da yeterince tanımıyor. Tanısalar, ana dilini dahi yasaklayan, sevdiği renklere bulutlu sansür geçiren celladına bu kadar içten koşarlar mı?

Çok sıkıştıklarında, kendi beceriksizliklerini düşmanlarına yükleyip çıkarlar mı işin içinden:

“Düşmanımız çok alçak!”

Düşmanı alçak olmayan başka sömürge mi vardı Allah aşkına?

Sözü kendimize getirmek istiyorum. Bir sabah kalktığımda AKP’li Türk-İslam faşistlerinin sitemize asılmış bayraklarını gördüm. Adnan Menderes, Turgut Özal ve Tayyip Erdoğan’ın resimleri yan yanaydı. Türkçü ve İslamcı diyorlardı kendilerine. “Ya tam susturacağız ya kan kusturacağız!” diyorlardı.

Acımasız zamanın kaçakları, birbirini çiğneyerek muhafazakar Türklüğe koşarken, muhafazakar Türkün devleti, Kürdün direniş kalelerini bir bir çökertmeye çalışıyordu.

Rojevakudistan’ın tahrip edilmesinin büyük sorumluluğu bize aittir. Evine girip çıkarken öldürülen Kürdün mantığı burada da geçerlidir. Eğer sitenin güvenliği yeterince alınmış olsaydı, siteye giriş çabaları dikkatlice takipedilseydi belki de bu durumları yaşamayacaktık. Haydi diyelim biz olanaksızıs, bu alanda kullanabileceğimiz bir bütçemiz yok. Kürt ulusuna ait önemli bir bütçe kullanan PKK’ye bağlı ajanslar bu kadar kolay nasıl çökertiliyor?

Rojevakurdistan, günlerdir saldırgan çetelerle bizim aramızda gitti geldi. Sitenin merkezine yerleşmişlerdi. Arkadaşlarımızla ırkçı çeteler arasında yazışmalar da oluyordu. Kürtlere hep hakaret ediyorlardı.

Kendi beceriksizliğinmizi düşmanın alçaklığıyla açıklamak benim kabul ettiğim bir şey değildir artık. Sitemize üst düzeyde bir operasyon çekildi. Bu operasyona yol veren bizim tedbirsizliğimizdir.

Vatanımızı, evimizi, bahçelerimizi, yaşamımızı, kültürümüzü, bir bütün halinde her şeyimizi gasp etmiş olan sömürgeciliğe karşı her alanda ciddi mücadele yürütmek gerekiyor. Bizleri sürgünde, sığındığımız dağ başlarında, dişlerimizi dudaklarımıza gömerek çekildiğimiz köşelerde de rahat bırkamıyorlar:

“Ya tam susturacağız! Ya kan kusturacağız!” diyorlar.

Bu Türk ırkçılığının Kürde uygun gördüğü ölüm parolasıdır.

Ama biz susmayız, kusacağımız bir kan varsa onu da celladın suratına kusmakta tereddüt etmeyiz.

İşte onun için yeniden yayındayız. Birlikteyiz.

Arkadaşlarımız şimdi bir değil, birkaç yedek site tedbiri aldılar.

Kapalı kaldığımız süre içinde ilgi gösteren ve sıkıntılarımızı paylaşan dostlarımıza ve okurlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz…

Hiç kimsenin tereddütü olmamalıdır, bu ikiyüzlü dolandırıcı zamanları savacağız.

Kürdistan mutlaka kazanacak…

hasanbildirici@hotmail.comBu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s