Vodka – Lemon – Gisher.Ru

http://video.google.com/videoplay?docid=1899039195107751757&hl=tr#

Yüklenme Zamanı: Mart 30, 2010
Etiketler: Armen Marutyan, Ermenice/Kürtçe/Rusça/Fransızca, Ivan Franek, kürtçe film, Lala Sarkissian, Romen Avinian, Ruzan Mesropyan, votka limon, Zahal Karielachvili
Yorumlar: 4 Responses
Venedik Film Festivali’nden ‘San Marco’ ödülüyle dönen ‘Votka Limon’ Sovyetler Birliği sonrası Ermenistan’ında geçen sıcak bir öykü… Ermenistan’da, Kafkas kışının karlarının altında donmuş bir dünyaya sevgi dolu bir bakışın filmi. Altmışlı yaşlarını süren, torunuyla birlikte yaşayan alkolik bir dul olan, Hamo’nun hikayesi. Hayatı, 3-5 parça kırık dökük eşyası arasında, Paris’de yaşayan oğlundan mektup beklemekle geçen Hamo hergün karısını mezarını ziyarete gitmektedir. Bu ziyaretlerden birinde Nina’yla tanışır.

Hamo Ermenistan’ın uzak bir kasabasında yaşayan altmışlı yaşlarında, dul bir adamdır. Her gün, kar kaplı uzun yolları aşarak karısının mezarına gider. İçindeki derin boşluğu bu ziyaretleri ve geçmişin hatıralarını canlı tutmaya çalışarak doldurur.Değişen Sovyet rejimi yüzünden, kasabanın insanlarının maddi durumları artık eskisi gibi değildir. İçinde bulundukları geçim sıkınıtısı bazı değerlerin önüne geçmeye başlar. Hamo’nun ve çevresinin umut kapısı Paris’e giden oğludur. Karısının mezar ziyaretleri sırasında, benzer kaderi paylaştıkları dul Nina ile tanışır. Bir barda çalışmakta olan Nina ‘nın hayatı da Hamo’nunkinden pek farklı değildir.

film ayrıca bir çok ödüle layık görülmüştür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s