Bir savaş/savaşım nasıl kazanılır?

Bir savaş/savaşım nasıl kazanılır?

Savaş, yani sertleşmiş politik mücadele çok cidi bir iştir. Kazanma “sanat”ını bilmeden bir savaşa/savaşıma girişmek anlamsız bir intihardır. Çünkü bilhassa devlet düzeyinde örgütlü bir güce karşı sadece belli bir düzeyde yarattığınız bir direnme makinasını kullanarak savaşıyorsanız, düşmanın/düşmanların yanlarına aldıkları dostlarına, deneyim birikimlerine, arşivlerine ve tahrip sanayii ürünlerine çok iyi vakıf değilseniz peşinen intihara kalkışmışsınız demektir.

Savaş sadece sıcak temastan ibaret değildir. Bütün alanlarda ve en önemlisi silahsız alanlarda daha acı bir şekilde verilir. Bu alanlar tam deyimi ile psikolojik savaş alanlarıdır. Psikolojik savaş alanları tahminlerin çok üstünde geniştir ve sıcak temas anlarını da kapsamı içine alır.. Zamanımızda kullanılan teknolojik olanaklar çok fazladır. Hatta diyebiliriz ki, düşmanın kullandığı şimdiki teknolojik gelişmiş teknolojik malzemenin yardımı ile psikolojik savaş alanları tam anlamı ile bir bataklığa dönüşmüştür. Montaj işlemi ile yaratılmış sahte belgeler, internet kullanarak insan karalamalar yeni ve etkili silahlardır. Bunları boşuna tekrarlayıp durmuyorum.

İlhakçı-inkarcı Türk Devleti’nin bütün ideolojik aygıtlarında bu ahlaki çöküntü yaşanmaktadır. Okullar sahte bilimin, camiler münafıklığın, kahvehaneler “dedikodu üretim birimleri”nin, tanınmış sahsiyetlerin çoğunluğu sahtekarlığın, TV’ler olmayaanı olmuş göstermenin, sinemalar ve diziler o olmayan “Türk’ün yüce tahrip gücü”nün, ekonomi, dünyayı bile ikiye katlayacak seviyeyi yakalama yalanının merkezleri olarak işlemektedirler. Hele internet alanı tam bir şeref ve haysiyet celladı olarak işlev görmektedirler. İşte bu ortamda 2011 yılına girmiş bulunuyoruz.

Bu sene Kürt Milleti’nin, Halkı’nın direnme gücünün sınandığı bir yıl olacaktır. Psikolojik savaşın ivme kazanmasını, derinleştirilmesini çok iyi okuyalım. İşbirlikçilerin can derdine düşmüş numarasına yatarak kopardıkları, “TAK”ın ölüm listesine alındık gibi hayasızca tezler üretmeleri sebepsiz değildir. Türk Devleti’nin yeni cadı kazanı “Taraf” adlı gazeteye dayandırılan ve bazı odakların hemen sahip çıktığı iddia, Kürtler arası uçurumu derinleştirme amaçlı bir iddiadır. Bu iddia TAK’ı pek tanımayan kişilere bu örgütü BDP’nin bie kolu halinde gösterme çabasına hizmet için öne sürülmüş gibi görünüyor ve psikolojik savaşın esaslı bir parçasıdır. Benim takip edebildiğim kadarı ile TAK şimdiye kadar, yöneleceği kişiler işbirlikçi de olsalar, Kürtler’i şimdiye kadar hedefe oturtmamıştır (tabii ki bu duruş ebediyete kadar sürmeyebilir). TAK yapacağı eylemleri önceden ilan etmez. Eylemi gerçekleştirir ve sonra da sahip çıkarak ilan eder. Tıpkı İstanbul’da 4.5 richter gücünde bir sarsıntı yaratan Vedat Acar’ın eylemi gibi..

Bence BDP hiç bir şekilde TAK’ın gelecekteki muhtemel eylemlerine “cana kastetmek” falan diye önceden ambargo koymak gibi bir angajmana girmeden kendi işine bakmalıydı. Bu olmamış olan tehdidi sömürmeye hazır TRT-altı’cı Celîlê Celîl gibi köşede bucakta pusuya yatan entel Kürtler var. Onlar her fırsatta TC’nin öne sürdüğü yapay gündemleri istismar etsinler de o değerli şerefleri yükselsin! Bu entel takımı neden Kürdistan Ormanları yanarken, ekonomi yerle bir edilirken, kadınlarımız ve çocuklarımız istismar edilirken toplu bildiri yayınlamazlar, merak ediyorum. Aynı takımın çocuk ve kadın istismarına karşı bir tek bildiri yayınlamaması manidardır. Ama olmayan TAK tehdidini olmuş gibi göstermek gibi bir pişkinlik göstereceklerdir. “Ortada fol yok yumurta yok, bu bağırtı niye” diye sormaya gerek yok. İşte size psikolojik savaş, işte size bu savaşın işbirlikçi takımı..

Bu sene Kürtler açısından önemli olan hususlar şunlardır:

-Türk Devleti, sorun erteleme ve böylece bıkkınlık yaratma politikasını aynı hızla sürdürecek mi?

-Hedefi çözüm olan bir ateş-kes gerçekleşecek mi?

-Meclis platformunu kullanmak bakımından önemli olan seçimlerde Kürtler başarı sağlayacaklar mı?

-ABD’nin çekilmesi ile oluşan boşluğu doldurma mücadelesinde Türk Devleti ne yapacak?

Bugün bu şıklar arasından seçimleri ele alacağım.

2011 Seçimleri’nde Türk Devleti’nin nasıl bir davranış sergiliyeceğini kestirmek ve ona göre davranmak mümkündür. Sürece baktığımızda;

-Türk Devleti’nin adam satınalma metodunu daha da geliştirerek bu seçimde hayata geçirme hususunda tereddüt etmeyeceğini bilelim. Satın alınacak Kürt piyasasının hiç de durgun olmadığını görüyoruz. Sanatçısı ile, yazarı ile, münafığı ile, hocası ile yeteri kadar “eleman” bulunuyor. Bunun dışında aynı Türk Devleti, kendi yarattığı yoksulluk girdabındaki insanları kömür, buzdolabı, çamaşır makinası, yiyecek filesi ile avlamaya hazır bekliyor. Sanki Kürdistan’daki ekonomiyi çökerten, insanları göçlere zorlayan, kadın istismarının yollarını sonuna kadar açan, intiharlara seyirci kalan AKP iktidarı ve giderek tüm türk devleti değilmiş gibi davranmaları pişkinliğin doruğudur. Erdoğan’ın o cehalet kokan demeçlerini dinlemek Türk Halkı’nın bir kesiminin de hoşuna gidiyor.

-Türk Devleti, özellikle asker kesimi, Emine ayna gibi değerli Kürt Kadınları’nı seçen kitleyi sahaya inerek karalamaya çalıştığını hep birlikte gördük, izledik (İlker Başbuğ, Mardin). Aynı Türk Ordusu kurmaylarının Türk Meclisi’nde DTP ve ardından BDP var diye uğramadıkları da hatırdadır. Türk Hükumeti’nin de Türk Kanunları’na göre kurulmuş olan bu parti yöneticileri ile bir araya gelmemekte ısrarlı oldukları biliniyor. Böylece bu partiye oy vermiş olan milyonlara hakaret edildiği de açıktır..

-Çok daha önemli olan husus, Türk Devleti’nin 2007 Seçimlerinde açıkça hırsızlık yaparak 57 Kürt belediyesini çaldıkları, 6 Kürt Vekilliğini gaspettikleri unutulmasın. Bu davranışlarına belgeli bir tepki göstermemek, onları teşvik etmekle eş anlamlıdır. Bu husus çook çook, ama gerçekten çook düşünülmeli, hırsızlığı, gaspı açıklamama hatasından vazgeçilmelidir. Eğer belgeler açıklanıp kuvvetle üstünde durulmazsa, sahtekarlığın, haziranda yapılacak Türk Meclisi’nin seçimlerinde daha da derinleştirileceğini, BDP’nin grup kurmasına engel olunacağını bilmek için kahin olmaya gerek yok.

Bu durumda yukarıdaki saptamaları da dikkate alarak seçime çok ciddi bir şekilde hazırlanmak gerekiyor.

Gelecek yazımda hazırlık konusunu işleyeceğim..

2011-03-10

A Sirac Kekuyon

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s