Kamuoyuna

Kamuoyuna

Kürt Coğrafyasının tüm kentlerinde Barış Annelerinin inisiyatifinde 18 Mart 2011’de Demokratik Çözüm Çadırları kurulmuştur. Demokratik Çözüm Çadırları, Kürt halkının 24 saat boyunca nöbet tutarak savaşın sona ermesi için kararlılığını ve iradesini en güçlü şekilde ve doğrudan ortaya koymuştur.

Kürt Halkı barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini ve iradesini bir kez daha 2011 Newrozunda tüm dünyaya görkemli biçimde beyan etmiştir. Milyonlarca Kürt, Newroz alanlarından demokratik çözüm çadırlarına kilometrelerce süren özgürlük yürüyüşleri yaparak Demokratik taleplerini haykırmıştır.

AKP hükümeti bir kez daha “demokratik açılım” söylemi ile Türkiye ve dünya kamuoyunu yanıltırken diğer yandan da Kürt halkının Demokratik Çözüm Çadırlarına ve özgürlük yürüyüşlerine tahammülsüzce yaklaşmıştır. Devletin “güvenlik” güçleri, annelerimize, tüm seçilmişlerimize, evrensel demokratik sivil haklarını kullanmaya çalışan Kürt halkının üzerine yüksek dozda gaz bombaları, biber gazları ve coplarla fütursuzca saldırmıştır. Seçilmiş temsilcilerimizi, üyelerimizi ve yurttaşlarımızı gözaltına almıştır.

Ortadoğu’daki diktatörlere akıl ve öğüt veren AKP Hükümeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha “gereği yapılacaktır” diyerek Kürt Halkının temsilcilerini ve bir bütün olarak Kürt halkını tehdit etmektedir.

BDP olarak bu yaşanan saldırıların Türkiye’ de yaşanan siyasal krizi ve toplumsal kaosu derinleştireceği, şiddeti tırmandıracağı kaygısını bir kez daha paylaşmak istiyoruz. Çözüm, Kürt halkının politik yapılarına, temsilcilerine ve yurttaşlarına saldırmak değil, halkın ortaya çıkardığı iradeyi tanımaktır. Sorumluluğumuzun bir gereği olarak Türkiye ve dünya kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. AKP Hükümeti’nin Kürt sorununu Kürtsüz çözme anlayışı Türkiye’yi çözümsüzlüğe ve savaşa sürüklemektedir.

İnkâr, asimilasyon ve tasfiye politikalarına karşı, 30 yıldır direnen ve mücadele eden Kürt Halkı, çatışmalı ortamın sona ermesi, demokratik ve özgür bir ülke yaratılması için uluslararası hukuktan doğan sivil demokratik direniş haklarını kullanmaya devam edecektir.

Bu kapsamda daha önce defalarca tüm kamuoyuna açıklanan Kürt Halkının talepleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

1. Askeri ve siyasi operasyonların derhal sona erdirilmesi

2. Anadilde eğitim ve anadilin kamusal alanda kullanım hakkının anayasal güvence altına alınması

3. Kürt halkının meclisteki temsiliyetini engelleyen yüzde 10 seçim barajının kaldırılması

4. Ayırımsız tüm siyasi tutuklularının serbest bırakılması

24 Mart Perşembe günü saat 12.00’da direnişin, barışın ve özgürlüğün kalesi olan Diyarbakır’da taleplerimize yanıt alana kadar süresiz oturma eylemi başlayacaktır.

Uluslararası kamuoyunu, bu haksız ve hukuksuz saldırılara karşı Kürt halkıyla dayanışmaya, “ya özgürlük ya özgürlük” şiarıyla dile getirdiği meşru taleplerini desteklemeye çağırıyoruz.

BDP Genel Merkezi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s