Vicdanın perdeye yansıyan yüzü: PRESS

Vicdanın perdeye yansıyan yüzü: PRESS
24 Mart 2011
A. HİCRİ İZGÖREN

Sinema kuramcılarına göre; sinemanın, büyük bütçelerle hazırlanan stüdyolardan çıkıp sokağa inmesini sağlamak, II.Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında ortaya çıkan İtalyan Yeni Gerçekçilik Akımı sayesinde olmuştur. Ve daha önce faşist diktatörlük altında inleyen sinemanın adeta zincirlerinden kurtulmasının haykırışlarını yansıtmıştır. Son dönemde kimi sinemacıların bölgeye ilişkin yaptığı filmlerde böyle bir benzerlikten söz edilebilir diye düşünüyorum.

***

Bu filmlerden biri de yeni vizyona giren ‘’Press” filmi…

Press; ölümün kol gezdiği, baskının, işkencenin doruğa çıktığı, sokaklarında insanların güpegündüz infaz edildiği bir coğrafyada yaşananları halka duyurmak için çırpınan bir avuç gazeteciyi konu ediyor.

Film kuramcısı Andre Bazin; ‘’Sinema gerçeğin sanatı olarak bütünlük taşır” saptamasından hareketle söylersek Press, yaşanan bu dönemin gerçekliğini yakalamış bir film. Filmi Diyarbakır’da yapılan galasında izledim. O sürece tanıklık etmiş biri olarak söylemeye çalışırsam film, o dönem atmosferini yakalayabilmiş. Film sonrası, yine o dönemi yaşayanlardan edindiğim izlenimler de bunu teyit eder nitelikteydi.

Filmi aslında 2008’de çekilmiş ama maddi imkansızlıklardan dolayı vizyona girmesi üç yılı bulmuş.

Gazeteci Bayram Balcı’nın yaşadıklarından yola çıkılarak senaryolaştırılan Press, Özgür Gündem gazetesi Diyarbakır Bürosu muhabirlerinin 1990’lardaki OHAL koşullarında gazetecilik yaparken yaşadıklarını anlatıyor.

***

Bu ülkede doğruları yazmaya çalışan özgür basın geleneğinden gelen gazeteler yasaklandı, kapatıldı, sorumluları hakkında davalar açıldı, zindanlara atıldı… 70 yaşındaki yazarından çocuk yaştaki gazete satıcılarına varıncaya kadar devletin kurşunlarına hedef oldular… Filme konu olan Özgür Gündem Gazetesi’nın yayınlanan 580 sayısının 486’sı hakkında dava açıldı. 1992-1994 yılları arasında 30 gazeteci ve 17 gazete dağıtımcısı öldürüldü. Birkaç vicdan sahibi insan dışında, olan bitene; ‘’bu ne iştir bu ne menem şeydir” diyen çıkmadığı gibi olay ve olguları çarpıtıp halkı yalan-yanlış haber ve yorumlarla manipüle etmeyi görev bildiler.

Türkiye’de ‘’özgür basın geleneği” olarak adlandırılan Kürt gazeteciliğinin son 19 yıllık geleneğini de bombalamalar, öldürülen gazetecileri ve sayısız kapatmalara rağmen yayın yapma iddiasından vazgeçmedi.

***

Press, geçtiğimiz Ekim ayında yapılan 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüş ve filmin başrol oyuncusu Aram Dildar da Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

Yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Sedat Yılmaz’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Aram Dildar, Engin Emre Değer, Kadim Yaşar, Sezgin Cengiz, Asiye Dinçsoy, Bilal Bulut, Tayfur Aydın ve Mahmut Gökgöz yer almış.

***

Duygu sömürüsü yapmadan duygulandıran, slogan atmadan insana içinden slogan attıran bir film Press.

Bir yüzleşme filmi de denebilir bence… Ya da bir gerçekliğin dikenli tarlasında yalınayak dolaşan bir vicdan filmi…

Basın özgürlüğünün konuşulduğu bu süreçte hamasi söylemlerin çok ötesinde geçmişte bu coğrafyada işkence gören, kaybedilen, katledilen gazetecilerin gerçek hikayeleri anlatılıyor. Bunu yaparken de kaba gerçekliğin tuzaklarına düşmemiş, piyasadaki koşullara boyun eğmemiş, ne aradığını bilmiş, bulduğunu anlamış ve bunu içselleştirebilmiş bir film. İzleyin ve sinemadan çıkarken başta kendinizinki olmak üzere yüzlerdeki ifadeleri inceleyin. İçinizden geçenleri toplayın, çıkarın, bölün ve bir mizan çıkarın kendinize…
Filme emeği geçenleri kutluyorum.

hicriizgoren@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s