İsviçre ve Belçika’da binler Newrozu kutladı

İsviçre ve Belçika’da binler Newrozu kut

İsviçre’nin Luzern kenti ile Belçika’nın Genk kentinde bir araya gelen binlerce Newroz’u kutladı.

İsviçre’nin değişik kantonlarında yaklaşık iki haftadır düzenlenen Newroz kutlamalarının ardından Luzern kentinde binlerce kişinin katıldığı dev bir miting düzenlendi. Messe Luzern AG’de yapılan dev mitinge İsviçre’nin dört bir yanında yaşayan Kürtler ve dostları katıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin yanı sıra PKK’nin öncü ile çatışmalarda yaşamını yitiren PKK gerillaların posterlerinin asıldığı salonda, “ Şehitler onurumuzdur” , “Biji Newroz” gibi çok sayıda pankartlarda asıldı.

Kürt mutfağından yemeklerin yer aldığı stantların yanı sıra, çok sayıda Kürt kurum ve kuruluşları, çok sayıda kitap standının açıldığı kutlamada, Diyarbakır Yoksullukla Mücadele Derneği (SARMAŞIK) tarafından açılan ve Kürdistan’ın değişik illerinde çekilmiş fotoğraflarının sergilendiği sergiye halk yoğun ilgi gösterdi.

“KENDİ ÇÖZÜMÜMÜZÜ YARATIRIZ”

Öğlen saatlerinde “Kürt Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitirenler” anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından okunan Kürt Ulusal Marşı ile başlayan etkinlikte KONGRA-GEL Başkan Yardımcısı Zübeyir Aydar bir konuşma yaptı. Başta Kuzey Kürdistan olmak üzere Kürdistan’ın dört parçasında yapılan Newroz kutlamalarına dikkat çeken Aydar, kutlamalara olan güçlü katılımın barışa ve çözüme olan umudu daha da güçlendirdiğini söyledi. İmralı’da gerçekleşen görüşmelere de değinen Aydar, bu görüşmelerde Kürtlerin taleplerini içeren bir protokol yapmak istediğini, seçim süreci ve sonrasında da bu protokolün gereklerini görmek istediğini ifade etti. Türkiye’nin çözüme yaklaşmaması durumunda Kürtlerin kendi çözümlerini yaracak potansiyelde olduğunu ve bunu yapacağını da kaydeden Aydar, Ortadoğu’da başlayan değişim rüzgarı ile birlikte Kürtlerin de diğer halklar gibi en tabi doğal hakkı olan özgürlüklerini elde edeceği ifade etti.

Etkinlikte konuşma yapan Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) Genel Başkanı Heci Ehmedi de Kürtlerin verdiği var olma ve özgürlük mücadelesinin hiçbir güç tarafından engellenemeyeceğini söyledi.

ÇOŞKU DORUKTAYDI

Etkinlikte ayrıca Çocuk Halk oyunları ekibi ile Med Kültür Merkezi Halk Oyunları ekibi birer gösteri sundular. Öcalan’ın daha önceki Newroz’larda yaptığı değerlendirmelerin yer aldığı sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinlikte ayrıca Türkiye ve Kürdistan’da halka yönelik saldırıların konu alındığı bir de skeç sahnelendi. Kürt sanatçı Kawa Urmiye’nin sunuculuk yaptığı Newroz kutlamasında daha sonra sırasıyla Kürt sanatçılar Delil, Ali İhsan, Deniz Dersim’de müzik dinletisi verdi. Kutlamada ayrıca Koma Nuarin, Koma Grava Rojê, Koma Çiya ve Diyar söyledikleri şarkılarla binlerce Kürdü zaman zaman hüzünlendirdi zaman zaman coşturdu. Geç saatlere kadar süren miting, müzik eşliğinde çekilen halaylar sona erdi.

BELÇİKA

Belçika’nın Genk şehrinde bulunan Limburghal’da Cumartesi günü yapılan kutlamaya ülke çapında yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Brüksel ve Antwerpen başta olmak üzere Genk, Haselt, Louvain, Gent, Charleroi, Verviers ve Liege’den gelerek salonu doldurdular.

Newroz salonuna Öcalan’ın posterlerinin yanı sıra yaşamını yitiren PKK önder kadroları ve Newroz’da yaşamını yitirenlerin resimleri asıldı. Saygı duruşu ile başlayan gecede sık sık “Biji Serok Apo, biji PKK” şeklinde sloganlar atıldı.

Geceye konuşmacı olarak katılan Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal da bir konuşma yaptı. Kartal, Kürt Newroz kutlamalarında en barışçıl taleplerle meydanlara çıkan Kürt halkına yapılan saldırıların devletin ve AKP hükümetinin 80 yıllık imhacı ve inkârcı politikalarında ısrarını gösterdiğini belirterek Avrupa’daki Kürtleri seferberliğe çağırdı.

Kartal, AKP hükümeti kendi yöntemiyle tasfiyeyi gerçekleştirmek istemektedir. Halkımızın ve hareketimizin tüm çağrıları ise görmezden, duymazdan gelinmektedir diyerek Kürt halkının Newroz Bayramı’nı kutladı.

Gecede sırasıyla Tewcand Kadın Grubu, Koma Zerdeşte Kal, Çocuk Korosu, Sonaya Emele, Koma Çiya, Koma Ari, Rojda ve sürpriz sanatçı Servet Kocakaya sahne aldı. Folklor gösterisinin de olduğu gece de bir sinevizyon gösterimi de yapıldı. Geç saatlere kadar devam eden gecede davetliler hareketli müzikler eşliğinde halaylar çekti.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s