Erdoğan’ın 75 Kürt milletvekiline ne oldu?

erdogan terbiyesi

Erdoğan'ın 75 Kürt milletvekiline ne oldu?


Erdoğan’ın 75 Kürt milletvekiline ne oldu?

Her platformda ‘Benim 75 Kürt milletvekilim var’ diyerek, Kürt sorununda muhatabın kendisi olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kürt vekillerin yüzde 90’nın üzerini çizdi.

12 Haziran tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde partilerin göstereceği milletvekili adaylarının listesi beli oldu. AKP, CHP ve MHP listelerinde önemli değişiklikler göze çarpıyor. Önümüzdeki seçimlere de iddialı giren AKP, listelerini büyük oranda yeniledi. Önceki milletvekillerinden yaklaşık yüzde 60’nı değiştiren AKP, en büyük revizyonu da Kürt vekillerinde yaptı.

AKP bölge vekillerinin neredeyse tamamını çizdi. Buna göre, AKP’nin bir dönem Kürt politikasından sorumlu olan Dengir Mir Mehmet Fırat, İhsan Aslan, Abdurrahman Kurt gibi isimlerin hiç biri listede yer bulamadı. AKP, Mehdi Eker hariç, Diyarbakır adaylarının tamamını değiştirdi. Ağrı’da Fatma Kotan hariç 4 vekil, Batman’ın 2 vekili, Bitlis’te Vahit Kiler, Bingöl’de Cevdet Yılmaz hariç diğer vekillerin üzeri çizildi. AKP’nin Hakkari, Kars, Muş, Mardin ve diğer bölge illerindeki adaylarının yüzde 90’nından fazlasını değiştirdi. AKP, önceki dönem Van’daki seçim yenilgisinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı görevinden aldığı ama Kürt politikası nedeniyle vazgeçemediği Hüseyin Çelik’i, “Van’da tepki yaratacağı” düşüncesiyle Antep’e kaydırırken, Hükümetin önümüzdeki dönemde güvenlik politikalarını teslim edeceği, eski İstanbul Valisi ve en son Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’ndan istifa eden Muamer Güler, Mardin birinci sıraya yerleştirildi. Bu arada, Galip Ensarioğlu Diyarbakır’dan aday gösterirken, ismi geçen Haşim Haşimi liste de yer bulamadı.

Kürt hareketine yönelik hakaretvari değerlendirmeleriyle bilinen Mehmet Metiner Adıyaman’dan, Ergenekon davası sürecinde AKP’ye destek veren Şamil Tayyar Gaziantep’ten aday gösterildi. Bu arada Bülenç Arınç, Manisa yerine Bursa’dan aday gösterilirken, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf liste dışında kalan bakan oldu. AKP, demokratik kamuoyunun tüm eleştirilerine rağmen bu seçimde de Cemil Çiçek’ten vazgeçemedi ve Çiçek Ankara 1. Bölge 1. Sıra adayı oldu. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, AKP’nin bölgede oy kurtarmak adına bölgeye kaydırdığı isimlerden oldu.

Başbakan Erdoğan’ın son grup toplantısının basına kapalı bölümünde, bölge milletvekillerine, “BDP’li vekiller bölgeden çıkmıyor siz de bölgeye gitmiyorsunuz” diye eleştiriler yapmasıyla, yüzde 90’dan fazlasının üzerinin çizilmiş olması, AKP’nin Kürt vekillerinden beklediğini bulamadığı yorumlarına yol açtı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s