Kürdistan Tarihi ile ilgili çalışmamın I. Cildi Çıktı..

Kürdistan Tarihi ile ilgili çalışmamın I. Cildi Çıktı..

Kitabın adı; Kürdistan, Kürtler ve Tarihteki Yerleri-Toprağın Çığlığı..

Basıldığı yer; Berlin

353 Sayfa

Toplam dört cilt olarak planlanmış olan bu çalışmamın geri kalan kısmı çerçevesindeki yazılım aşaması, sağlık durumumdan dolayı çok ağır ilerliyor. Fakat direniyorum ve yazmaya devam ediyorum.

Önüme görev olarak koyduğum çalışmanın I. Cildi; zamanımızdan 800.000 yıl öncesinden, yani Homo sapiens (zeki insan) denilen gelişmiş insanın Afrika’dan çıkışını esas alarak başlıyor. Yaptığım etraflı çalışmada ilk insanların Afrika’nın doğusunda oluştuklarını, bunların bir milyon yıl öncesinden itibaren yavaş bir süreç izleyerek dünyaya yayıldıklarını, eldeki antropolojik ve arkeolojik dellilleri değerlendiren bilim adamlarının çalışmalarını dikkatle elden geçirerek daha önceki bilgilerimi aşacak bir şekilde netleştirdim. Bu ilk gelişmiş insanların atalarının, Afrika’nın Güneyi, Afrika’nın Kuzeyi, Arap yarımadası, Doğu Akdeniz ve en önemlisi Kürdistan’ın çekirdek bölgesi olan Toros-Zagros kavsinde yerleştiklerini bir zincir halinde izledim.

Kürdistan’ın çekirdek bölgesinde yerleşen ilk insanlar buradan da bir kolllarının Aryanlar’ı oluşturmak üzere Avrupa’nın doğusu başta olmak üzere İngiltereye kadar yayıldıklarını delilleri ile ve belli bir metodolojinin ışığında ortaya koydum. Yine bir diğer kolun Toros-Zagros çekirdeğinden İndus Vadisine, oradan da Güney-Doğu Asya’ya yayıldıklarını saptadım. Bir diğer kol ise Kuzey-Asya’da Sarı Irmak Vadisi’ne yayıldıklarını, Tüm Asya’yı katederek Amerika kıtasına yayıldıklarını yine delillerin ışığında saptadım.

Kitabı hazırlarken bazı yasaklar koydum. Bunlar;

Tüm insanların eşit oldukları gerçeğinden hareketle,

-Irkçılığı yasak kabul etmeyi prensip edinmiş bir çalışma geliştirmeye özen göstermek gibi bilimsel bir tavra asla ters düşmedim.

-Belli bir ırka yamanmak, mesela illa da “Aryaniyiz” diyen söylemlere yönelmemek gereğini öne çıkardım. Gördüğün gerçek şudur; Biz Aryaniler’in bir kolu değiliz.. Aryaniler bizim içimizden çıkmışlardır.. Veya biz Sami, Arami değiliz ve onlardan tamamen ayrıyız. Biz Hindustani ve Çini değiliz.. Aynı kökten, aynı primattan türeyen halklarız..

-Toplumlar’ın, ya da Kürt Halkı’nın oluşum sürecinde sınıfsal ve tabakasal yapılanmayı ve bu çerçevede su yözüne çıkabilen iç mücadeleyi inkar gibi bir sapmayı red ettim..

Kitap esas olarak Kürdistan’ın oluşum “macerasını”, Kürt Ulusu’nun oluşum sürecini ele aldığı için başta çekirdek Kürdistan olmak üzere Halis kavsinden (Kızılırmak) tutun Parthia’ya kadar tüm kadim Kürdistan’ı incelemeye çalıştım. Bu yürüyüş tarzı ilerdeki ciltte daha da belirgin olacaktır.

I Cild’i hazırlarken çok önemli sürprizlerle karşılaştım. Gerek kendi bulgularım ve gerekse düzgün bir çalışma yürütmüş olan başka uluslardan araştırmacıların elde ettiği bulgular, Ortadoğu Tarihi’ni yeniden yazmamız gerektiğini açıkça ortaya koydu. Neler yok ki bize yanlış “yutturulan”.. Toplumsal gelişmenin temeli olan bütün alanlarda ilkler hep Kürdistan’dan çıkmıştı. Bunlar saymakla bitmez.

Dünyanın ilk mükemmel mabedi Girê Navokê’de hala %95’inin açığa çıkarılmasını bekliyor. Tümü açığa çıktığında ilk hiyeroflif yazının da burada kullanıldığı görülecektir. Hele mabed inşaatında geliştirilen geometri parmak ısırtacak kadar ileridir. Dünyanın ilk heykelinin ortaya çıkarıldığı Nevala Çorê az devrimci gelişmeyi barındırmıyordu.

Şanîdar mağara-sitesinde ve bu sitenin açıldığı Çemî Zawî Şanîdar’da ortaya çıkarılan harika toplumsal hiyerarşi. En tepede bir kadın witch-doctor’un (büyücü doktor) bulunduğu ve çeşitli otlarla yürütülen tedavi hizmetleri.. Hacci Fîruz’da bulunan dünyanın ilk şarabı (Homa). İlk hayvan ehlileştirme, ilk tekstil, ilk süt mamulleriile dünyaya ışık saçan Kirmaşan siteleri, ilk bitki “ehlileştirme” devrimi ile tanınan Jermo bilinmeliydi. İlk “köy devlet” modelleri ve yine ilk açık hava siteleri ile tanınan Jarmo.. ilk müzik aletleri, ilk yaygın bakır işlemeciliği ile Kota Berçem civarı. İlk bakır süs eşyası ile tanınan Şanîdar. Yeraltı şehirleri ile tanınan altı merkez Amed’in etrafında çember oluşturmuş gibi durur.

Hele Halaf kültürü pek çok kanıyı yerle bir etmiş olan bir devrimler ağı yaratmıştır. Seramiği daha pratik hale getiren çark devrimi (wheel) bunlar arasındadır.

Malatya-Kotaberçem hattında yaratılan bakır işletmeciliği devriminden söz etmemek olmaz.

Dicle’nin kıyılarında, Qamışlo’ys yskın bir yerde inşa edilmiş olan Urkeş Sitesi, harika tapınağı ile ve ticaret merkezi olma özelliği ile Kürdistan’ın çekirdek bölgesini işgal ederken elbete bunları gören en aşağısından on araştırmacı Kürdistan’ı “medeniyetin beşiği” (cradle of civilisation) olarak niteleyeceklerdi.

Kitap I. Cildi itibarı ile yazı öncesi kurulmuş ve yazılı tarih başladıktan sonra da devam etmiş, Horri (Hurri), Elam, Guti, Lullubi ve Kassit devletleri’ni yaşadıkları tarihleri itibarı ile içeriyor..

Hazırlarken en fazla zahmet çektiğim beş çalışmamdan biri olan (ki bu çalışmalarım Kürdistan’ın en ciddi çalışmalarının en ön saflarında yer alır) bu Kitap büyük bir ihtimalle Almanya’da ve İsveç’te internet vasıtası ile satışa sunulacaktır. Satışlar 70 bin İsveç Kronu’nu geçen kitap masrafını karşılarsa bize yeter..

2011-04-14

A Sirac Kekuyon

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s