YSK’nın Kararı Yabancı Basında!

YSK’nın Kararı Yabancı Basında!

Yüksek Seçim Kurulu’nun, 12 bağımsız adayın 12 Haziran seçimine katılmalarını yasaklaması, dünya medyasına haber oldu.

New York Times gazetesi, “Beklenmeyen adım, muhtemelen Kürtleri kızdıracak” ifadesini kullanırken, BBC ise, BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tepkisine dikkat çekerek, “Türkiye’nin BDP’nin kararını beklediği”ni vurguladı.

“KÜRTLER, KARARI SİNSİ BİR TAKTİK OLARAK GÖRÜYOR”

ABD’li New York Times gazetesi, YSK’nın kararını duyururken,yorumunu yaptı.

Seçime katılamayaca “Beklenmeyen adım, muhtemelen daha büyük temsili arayan, ülkenin huzursuz güneydoğu’daki Kürtleri kızdıracak” kları bildirilen adayların bazılarının YSK tarafından 2007 seçimlerinde yarışmalarına izin verildiğine dikkat çekildiği haberde kararın, Kürtler arasında yaygın bir biçimde “haklarından mahrum etmeye yönelik sinsi bir taktik” olarak değerlendirildiği kaydedildi. Haberde şunlar söylendi:

“Kurulun kararının, Türkiye’ye, uzun bir süreden beri istediği üyeliği verip vermeme konusunu değerlendiren Avrupa Birliği’nin eleştirisiyle karşı karşıya kalması bekleniyor. Avrupa Birliği yetkilileri, Türkiye’nin iç politikasında Kürtlerin daha çok katılımını teşvik etmesinden yana.”

NYT gazetesi, “Hükümet ile PKK arasında uzun bir süre devam eden ve 40 bin kişinin hayatını kaybettiği çatışmalara” dikkat çekildiği haberde, “Türkiye’de daha çok demokrasiden yana olanlar, Kürtlerin siyasi katılımını, sorunun barışçıl çözümüne giden yol olarak görüyor ancak iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ve müttefikleri, birçok Kürt yanlısı politikacının PKK için paravan olmalarından kuşkulanıyor” denildi.

“TÜRKİYE BDP’NİN KARARINI BEKLİYOR”

İngiliz yayın kurumu BBC ise, “Türkiye, BDP’nin kararını bekliyor” başlığıyla verdiği haberinde BDP’nin daha önce YSK’nın kararı üzerine seçimden çekilme tehdidinde bulunduğuna dikkat çekerken Eş Başkan Demirtaş’ın, “Biz adil olmayan anti-demokratik bir seçimde yer alamayız” yönündeki ifadelerine yer verdi.

Partinin Meclise 35 milletvekili sokmayı hedeflediğini anımsatan BBC, “Kurul, 12 bağımsız milletvekili adayının sabıka kayıtları bulunduğunu tespit etmiş ve bunun onları milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyeceğini bildirmişti” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s