BİJİ 1’E GULANE

BİJİ 1’E GULANE

2011 yılının 1 Mayıs emek bayramını, bir kez daha devrimci yiğitlerin, şehitlerin görkemli direnişleri ve aydınlığı ile karşılıyoruz.
Ortadoğu halklarıyla birlikte Kürt halkı olarak egemen-sömürücü güçlere karşı, emekten yana bir mücadelenin bedellerini ödeyerek, emeğin gerçek bayramını yaratma mücadelesiyle, ‘an azadi, an azadi’ şiarıyla, işçi ve emekçi bayramını karşılıyoruz.
Ancak bununla birlikte, diğer yandan 1 Mayıs’ı yine emek karşıtı faşist saldırıların zirveleştiği bir ortamda karşılıyoruz. Çünkü insanlık uygarlığının yaratılıp bu günlere taşınmasında emeğin kesin rolüne karşılık, entrikacı kapitalist sistemin sömürü düzeni ve baskı sistemi bugün hala bütün yönleriyle varlığını sürdürmektedir.
Özellikle Kürt halkının giderek toplumsallaşan ve zafere giden bu insanlık mücadelesi karşısında, sömürgeci Türk devletinin özellikle de günümüzdeki yürütücüsü AKP’nin çıkmaza giren inkar-imha siyaseti, dünyanın gözü önünde her türlü ahlak dışı yönteme başvurmayı reva görmektedir.
Bu kapsamda son olarak, Kürt ve Türkiye, Kürdistan halklarının emek, barış, özgürlük ve demokrasi bloğu milletvekili adayları veto edilmiş, bu hukuksuzluğu kabul etmeyen Kürt halkına terör estirilmiştir. Bu kapsamda Bismil’de faşist AKP’nin polislerince Kürt genci İbrahim Oruç katledilmiş, yüzlerce Kürt genci ve kadını, yaşlısı yaralanmış, bir o kadarı da gözaltına alınıp tutuklanmıştır. Yine aynı günlerde Pazarcık’ta eylemsizlik sürecinde bulunan HPG gerillalarından üçü katledilmiştir.

Halkların kardeşliği ve eşit-özgür birliğini hedefleyen Kürt halkının son 30 yıllık mücadelesi ve onun ürünü olan birikimimiz, halklarımızın yaşam sistemini, demokratik konfederalizm ve güncel ifadesi olarak demokratik özerklik şeklinde ortaya koymuştur. Demokratik Konfederalizm sistemi ile emeğinin sahibi olan halkımız kendi iradesinin yaşamının, kaderinin sahibi olma bilincine varmış ve bugün bu sistemi yaratmanın emeğini çocuğundan gencine, yaşlısına, kadınından erkeğine, işsizinden köylüsüne, işçisinden öğrencisine kadar vermektedir.

Halkımız kendi özgür yaşam sistemini kurma mücadelesini vererek emeğine sahip çıkmakta ve yüceltmektedir. Nitekim Türk devletinin yıllardır hiç eksiltmediği ve AKP hükümetiyle birlikte son dönemde giderek dozajını yükselttiği saldırıların da temel nedeni budur.

Bilinçlenen, kendi emeğine ve onuruna ne olursa olsun sahip çıkan, bu sahip çıkışını da her geçen gün, özellikle son YSK vetosuna karşı dost düşman, tüm gözlerin görebileceği biçimde ortaya koyan halkımıza, çocuklarımıza, kadınlarımıza, Kürt halkının siyasi temsilcilerine, aydınlarına vahşice saldırılmaktadır. Kendi örgütünü, sistemini yaratan halkımızın emeğine saldırmaktadırlar. Çocuklarımızın kırılan kollarında, kafalarında, katledilen narin bedenlerinde asıl olarak yeşeren özgürlük umudu, özgür emek bilinci, davranışı, eylemi kırılmak, yok edilmek istenmektedir.

Son dönemlerde Kürt siyasetçilerine yönelik operasyonlar, halkımızın tüm demokratik eylemlerine saldırılar, gerillaya dönük yoğunlaşan operasyonlar, Türkiye devrimci demokrat güçlerine ve Kürt halkıyla ortaklaşan platformlarına yönelik saldırların hepsi, emek mücadelesine ve özgür emekçinin sistemine karşı geliştirilen faşist saldırılardır.

Ancak ne olursa olsun bu 1 Mayıs’ta özgür emek için, çocuklarımızın, gençlerimizin öldürülmemesi için, kadınlarımızın üzerindeki binbir türlü sömürüyü engellemek için başta Kürt halkı olmak üzere tüm Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu halklarına, emekçi ilerici insanlığa karşı acımasızca yürütülen bu kirli savaşa hayır diyebilmek için 1 Mayıs’ta alanlarda olmalıyız, faşizme karşı özgür emek cephesini güçlendirmeliyiz.
Çünkü kapitalizmin insanlığı yozlaştıran, çürüten her şeyi maddi değerler toplamından ele alan zihniyetine karşılık, insanlığı eşit, özgür ve demokratik bir yaşama kavuşturacak tek güç, emeğin gücüdür.

Bu temelde tüm dünya işçi sınıfının, emekçilerin ve halkımızın 1 Mayıs bayramını kutluyor, emek hırsızlığına, soygunculuğa, inkar ve imhaya, yozlaşmaya, faşist saldırılara dur diyebilmek için demokrat, emekten ve özgürlükten yana herkesi, emek, özgürlük, barış, eşitlik ve demokrasi mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.
BİJİ BİRATİYA GELAN
BİJİ TEKOŞİNA AZADİYE U DEMOKRASİ
BİJİ BERXWEDAN U SERHİLDAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s