CDK, Avrupa’da 3 günlük yas ilan etti

CDK, Avrupa’da 3 günlük yas ilan etti

ANF-BRÜKSEL – Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu (CDK), Dersim ve Uludere’de yaşamını yitiren gerillalar için 3 günlük yas ilan etti. Tüm Kürt kurumlarından siyah semboller asarak, anma etkinlikleri yapmasını isteyen CDK ayrıca halkı Türk devletinin vahşetini protesto eylemleri gerçekleştirmeye çağırdı.

CDK yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek öneme ve vazgeçilmezliğe sahip olan Kürt sorununun barışçıl-siyasi çözümünün tüm yakıcılığıyla kendini dayattığı bu süreçte, AKP iktidarı şahsında Türk devletinin çözümden, demokrasiden, barıştan değil, kandan, şiddetten, katliamdan ve çözümsüzlükten yana olduğunu kanıtladığını belirtti.

“AKP, Türk ordusu askeriyle, polisiyle Kürdistan’da tam bir katliam sürecini işletmektedir” diyen CDK açıklamanın devamında şunları belirtti:

“Siyasi operasyonlarla Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde, askeri operasyonlarla Kürdistan dağlarında, uluslararası anti-Kürt ittifakıyla da başta ABD ve AB ülkelerinde Kürt soykırımını sürdürmektedir. Önder APO’nun, yine KCK öncülüğündeki Kürt Özgürlük Hareketi’nin tüm barışçıl çabalarına rağmen, AKP ve Türk devleti cevap olarak soykırım saldırılarını en vahşi, en pervasız, en insanlık dışı şekilde yapmaktadır.”

Dersim’de 26 Nisan’da 7 yiğit ve kahraman HPG gerillasının şahadetine neden olan operasyon, yine en son Şırnak’ın Uludere ilçesi kırsalında yapılan ve 12 HPG gerillasının şehit düştüğü belirtilen 2 operasyon da göstermiştir ki, AKP Kürt halkının evlatlarını katlederek, Kürt siyasetçilerini tutuklayarak, çocuklarımızı kurşunlayarak, kadınlarımızı coplayarak ‘Kürt sorununu’ böyle bitirmeye çalışmaktadır.

CDK olarak, AKP şahsında bu katliamlarda rolü olan tüm soykırımcı güçleri büyük bir öfke ve nefretle kınıyoruz.

AKP’ye ticari-politik çıkar hesapları temelinde her türlü desteği sunan, Türk devleti ile gerçekleştirdiği silah ticareti ile Kürt halkına yönelik soykırım uygulamalarına ortak olan başta ABD olmak üzere, diğer Batılı devletleri de Avrupa’daki yurtsever-demokrat Kürt örgütleri adına kınıyor, halkımızın katliamındaki bu kirli ortaklıktan vazgeçmeye, Kürt sorununun barışçıl-siyasal çözümünde rol oynamaya çağırıyoruz.

Avrupa’daki tüm onurlu yurtsever halkımız ve devrimci demokratlar, halkımızın en başta yaşam hakkına yönelik uygulanan bu faşizm karşısında elbette sessiz kalmayacaktır. Bugünden itibaren Avrupa’nın her yerinde, Dersim ve Uludere’de şehit düşen halkımızın yiğit evlatları için 3 günlük yas ilan edilmiştir. Tüm Kürt kurumlarımızı kurumlarına siyah semboller asmaya, şehitlerimizi anma etkinlikleri yapmaya, halkımızı Türk devletinin vahşetini protesto eylemleri gerçekleştirmeye çağırıyoruz.

Tüm devrimci-demokrat dost çevreleri de faşizme karşı, bu eylemlerde buluşmaya çağırıyoruz. ‘Özgür Önderlik, Özgür Kimlik, Özgür-özerk Kürdistan’ yolunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, halkımızın başı sağolsun diyoruz.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s