Kürtler evlatlarının cesetlerini topluyor


Kürtler evlatlarının cesetlerini topluyor

Kürtler sömürgecilerin hükmüyle parçalanan topraklarının yapay sınırlarında “kendi çocuklarının” cesetlerini toplayama çıkmış.

Kürtler Kendilerini Arıyor
Selah Kemaloğlu

Kürtler sömürgecilerin hükmüyle parçalanan topraklarının yapay sınırlarında “kendi çocuklarının” cesetlerini toplayama çıkmış. Sınırları sınırsız kılan kadim dağlarının başlarında evet kendi çocuklarının cesetlerinin izinde sınırları aşıyor.

Kürtler çoluk çocuk kuşa kurda yem edilmek için dağlarda bırakılan gerilla bedenlerini arıyor. Bulup kalbinin en muhkem yerine gömmek istiyor. İnsani ve ahlaki bir terennümden dolayı yapmıyor bunu, çünkü insandan ve ahlaktan geriye kalan şeyin zulüm olduğunu yaşayarak anlamalarının üzerinden çok zaman geçti. Zamanın içinden geçen ve zamana rağmen var olan çocuklarını arıyor.

Adorno Auctwitz ten sonra şiir yazılamaz denmişti, ama ismini hatırlamıyorum birileri ‘aslında bal gibi şiir yazılır, başka da ne yazarsın ki demiş’ ti ve eklemişti ‘aslında yazılamayan nesirdir’. Ne kadar zor yaşanan bir zulmü devrik bir cümle dahi anlatmak. Kürtler dağlarda bir imge arar gibi kendi has çocuklarının artık şiir olan bedenlerini arıyor.

Çağa yüklenen bütün değerlerin değersizliğinin ispatı ezilen halklardır. Kürtler, sanki tarih yokmuş, sanki vakanüvisler bir dolu küllayatı yazmamış, sanki bütün dinler ve ideolojiler hiç yaşanmamış gibi yeni bir ahlakın ve değerin felsefesini yazmıyor, basbayağı yaşıyor. Beden’in ruhla bütünlüğünü, bedeni ararken ruhunda yaşadığı o çocuksu sabırla tamamlıyor. Dağlarda ruhunu arındırmış çocuklarının bedenini arıyor.

Bölünen ve bölündüğü ile kalan Kürtler, bir dengbej türküsündeki gibi bir sefer daha ‘bine xetéye’ dayanmış. Ama bu sefer kaçmak için değil, basbayağı hattın üzerinden bölünen, parçalanan yerlerini onarıyor. Yüreklerinde taşıdıkları yeni zaman sırlarını sınırdan sınıra geçiren modern çağ dervişlerinin izleğinde, Kürtler ruhlarındaki bölünmeleri tamamlıyor.

Kürtler ölümü kanıksaya kanıksaya anlamaya çalışıyor. Ölümü kanıksadıkça ölüm anlamlı olmaya başlıyor, hiç bir verili anlamı olmamasına rağmen, ölümden koca bir anlam çıkmaya başlıyor. Kürtler yıllardır ölümlerden bir anlam arıyor. Bu basbayağı yeni bir şey. Çünkü ölüm karşısında ‘her insanın ortak tepkisi mitinin’ en azında Kürtler için mümkün olmadığını kendi çocuklarına yapılan zulümden öğrendiler. Bunun için Kürtler dağ başlarında öldürülen yanlarını ve kimsenin olmayan kendi ölülerini arıyor.

Kürtler bu sefer dağlarda kendilerini aramaya çıkmış. Ama bir farkla tarih bu sefer sığınmak için olmadığını kalın harflerle yazacak.

Selah Kemaloğlu

skemaloglu@yahoo.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s