Blok zaferini kutluyor

Blok zaferini kutluyor
Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adaylarını Meclis’e gönderen Batman, Bingöl, Adana, Mersin, İstanbul, Derik, Silopi, Şırnak, Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Kars, Ağrı, Iğdır ve Diyarbakır’ın Bismil, Hazro, Lice, Çınar, Ergani ve Silvan ilçelerinde on binlerce kişi sokaklarda zaferini kutluyor. Kutlamalar Mardin ve Urfa’da da devam ediyor. Ankara’da da bloğun başarısı kutlandı.

Batman’da Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adayları Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız’ın açık ara farkla seçim kazanmasının ardından on binlerce kişi merkez seçim lokali önünde bir araya geldi. Halaylarla coşkulu bir kutlamaya tanıklı eden kentte, havai fişek gösterileriyle gökyüzü ışıl ışıl oldu. Kutlamalar devam ediyor.

İdris Baluken’i Meclis’e göndermeyi garantileyen Bingöl’de de binlerce kişi BDP İl binası önünde bir araya geldi. Hep bir ağızdan söylenen sloganlarla şarkıların birbirine karıştığı kentte kutlamaların gece geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

Mardin’in Derik ilçesinde Seçim Kurulu Başkanlığı önünde sandık güvenliği için bekleyen halk; sonuçların açıklanması ile birlikte BDP İlçe binasına kadar “Bijî Serok Apo” ve “PKK Halktır Halk Burada” sloganlarıyla yürüdü. BDP İlçe binası önünde Erol Dora’nın seçilmesini alkış, zılgıt, havai fişek gösterimi yapıldı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Bağımsız Milletvekili Adayı Selma Irmak için toplanan binlerce kişi kutlamalara başladı. Oy sayımının bitmesiyle halkın seçim sandıklarını etten duvar örerek sandıklara YSK’ya kadar yaya ve araçlarla sandıklara sahiplenerek teslim edildi. Binlerce kişi yediden yetmişe sarı, yeşil, kırmızı flamalar ve bloğun bayrakları ve Selam Irmak’ın dev posterleri yüksek binalara asıldı. Sandıkların açılması ilerledikçe binlerce kişinin coşkusu doruğa çıktı. PKK lideri Abdullah Öcalan posterleri ve dev Konfedaralizm bayrakları açılarak kite arasından dolaştırıldı. Ardından Irmak’ın zaferini havai fişeklerin gösterisi yurttaşlar büyük bir beğeni ile izlendi. Seçim sonuçların açıklanmasının ile birlikte İpek yolu ve sokaklarda araçlar konvoyu ile şehir merkezinde tur attı.

Ayrıca kutlamalar, Şırnak merkez, Beytüşşebap, Uludere, Urfa ve Mardin’in ilçelerinde de devam ediyor.

‘BOTAN BAŞBAKANI SANDIĞA GÖMDÜ’

Şırnak’ta üç milletvekilini çıkması garantilendiği anda sokağa çıkan halk tarihi anlar yaşadı. BDP İl binasınınta üç tane milletvekilinin kazanılması ile bütün mahallelerden BDP il binasına akan halk Şırnak’a tarihi anlar yaşattı. BDP il binası önünde bir araya gelen on binlerce kişi “İşte Botan işte serhildan” diye haykırdı. BDP il binasının önünden halka seslenen Hasip Kaplan “Botan halkı Başbakanı sandığa gömmüştür” dedi. Kaplan konuşmasında çok iyi bir kadro ile meclise gireceklerini ifade ederek, “Biz bu kadro ile yeni bir anayasanın yapımı için çok önemli rol oynayacağız” dedi. Ardından Konuşan BDP Şırnak İl başkanı Abit İke, bütün engellemelere rağmen 3 milletvekilini kazandıklarını söyleyerek Şırnak halkının bu başarısını kutladığını söyledi. BDP il binası önünde toplanan on binlerce kişi yapılan kutlamaların ardından evlerine dönerken mahalle arasında Polislerin rast gele kitlenin üzerine biber gazı sıkması uzun süre çatışmaların yaşanmasına neden oldu. Kutlamalar hala devam ediyor.

ORUÇ’UN POSTERLERİ ASILDI

Diyarbakır’ın Bismil, Silvan ve Hazro ilçelerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı Leyla Zana için zafer kutlamaları karnavalı aratmayan görüntülere neden oldu. Basından seçim sonuçlarını yakından takip eden halk Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğunun Milletvekili sayılarını artırmasıyla kitle alkış ve zılgıtlarla “Bijî Serok Apo” sloganları atarak sevinç gösterilerinde bulundu.

Bismil’de sandıkların açılmasıyla birlikte BDP İlçe teşkilatı önüne akın eden binlerce kişi çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekti. PKK lideri Öcalan ve polis kurşunuyla katledilen H.ibrahim Oruç’un posterini taşıyan kitle binalara dev Konfederalizm bayrakları astı. İlçenin dört bir yanından havai fişek gösterilerinin yapıldığı ilçe renkli görüntülere sahne olurken, ilçe teşkilatı önünde biriken binlerce kişi oy sonuçları açıklandıkça “Bijî Serok Apo” “PKK halktır halk burada” sloganları attı. Öte yandan ilçenin birçok yerinde yurttaşlar tarafından havaya ateş açarak sevinç gösterilerinde bulundu.

Hazro İlçesi’nde, de Bismilli aratmayan görüntülere sahne oldu. Sandık sonuçların açıklanmasıyla birlikte İlçe merkezinde bulunan Özgürlük Meydanı’na gelen binlerce yurttaş çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekti. PKK lideri Abdullah Öcalan posterini ve Konfederalizm bayraklarını taşıyan kitle, sık, sık “Bijî Serok Apo”, “PKK halktır halk burada sloganları attı. İlçede kutlamalar devam ediyor

LİCE YÜZDE 91 SOKAKTA

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır Milletvekili Adayı Mehmet Hatip Dicle’nin Lice’de yüzde 91 oy almasın arından ilçede binlerce kişi seçim sonucunu kutladı. Sandıkların sayım işleminin bitmesinin ardından binlerce kişi BDP Lice İlçe binası ününe toplandı. “Bijî Serok Apo”, “PKK Halktır Halk Burada” sloganlarını atan binlerce kişi, diğer illerden gelen seçim sonucu haberlerini de büyük bir sevinçle karşıladı. BDP İlçe binasından çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçen kitle, burada davul zurna eşliğinde halay çekti. Havai fişeklerin patlatılması sırasında kitle hep bir ağızdan “Bijî Serok Apo” sloganını attı. Daha sonra onlarca araçtan oluşan konvoyla ilçe içerisinde tur atıldı. Lice’de kadın, yaşlı, çocuk herkesin cadde ve sokaklara akması ile ilçenin bütün mahallelerinde kutlamalar yayıldı. Havai fişeklerin atıldığı kutlamalar devam ediyor.

Çınar’da oy kullanmanın son bulmasıyla ilçe merkezinde yediden yetmişe herkes BDP İlçe binası önünde toplanarak seçim zaferini alkış, slogan ve zılgıtlar ile kutladı. Araçlardan yükselen korna, mahallelerdeki davul zurna sesleri ilçede zaferin coşkusunu gösteren en iyi kareler niteliğinde. Kutlamalar esnasında havai fişekler patlatılarak alkış ve slogan atan yurttaşlar halay çekmeye başladı. “Bijî Kürdistan” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarının atıldığı kutlamalar devam ediyor.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun 6 adayının da kazandığının kesinleşmesinden sonra Ergani’de karnaval havası yaşandı. BDP Ergani İlçe binası önünde bir araya gelen yaklaşık 15 bin kişi Elazığ Caddesi’ni trafiğe kapatarak çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçti. AKP İlçe binası önünden geçen kitle hep bir ağızdan “Titre AKP PKK geliyor”, Bijî Serok Apo, ve “PKK halktır halk burada” sloganları attı. Yürüyüş boyunca hava fişeklerin atılması coşkuyu ikiye katladı.

SİLVAN BDP Silvan İlçe binasının arka kısmındaki boş alanda bir araya gelen binlerce kişi seçim zaferini kutluyor. Seçim sonuçlarının açıklanmasından itibaren sokaklara akın eden Silvan’ın bütün mahallerinde davul zurna sesleri ve PKK Lideri Abdullah Öcalan ve PKK lehine sloganlar atılıyor

BDP İlçe binası arka kısmında 12 metrekarelik dev projeksiyonda da seçim sonuçları bire bir yurttaşlar tarafından takip ediliyor. Başbakan Erdoğan’ın görüntülerinin ekrana yansıdığı sırada binlerce kişi “yuh” çekti. Kutlamada atılan havai fişekler Silvan semalarını aydınlattı.

ADANA Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu bağımsız milletvekili adayı Murat Bozlak’ın milletvekilliğinin garantilenmesinden sonra Kürt nüfusunun yoğunluklu olduğu Adana merkez Seyhan ilçesi ile Yüreğir ilçelerinde Dağlıoğlu, Gülbahçe, Barboros, Şakirpaşa, Küçükdikili, 19 Mayıs ve Anadolu mahallelerinde halk sevinç gösterileri arasında sokağa çıktı. Sağanak yağmura rağmen sokağa dökülen halk BDP İl binasına doğru sloganlar, alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde yürüdü. Bazı yurttaşların ise caddelere çıkıp halaylar çekmesi dikkat çekti. Bir çok yurttaş ise yüzlerce araç ile konvoy oluşturdu. Konvoyda halk sevinç gösterileri sloganlar atarak adayının kazanmasını kutladı.

Barboros mahallesinde de kimliği öğrenilemeyen bir yurttaş kutlamalar sırasında sağ görüşlü kişiler tarafından bıçaklandı. Adana Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yurttaşın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

MERSİN Mersin’de sokaklara dökülen halk kutlamalara erken başladı. Yüzlerce araçlık konvoylarla şehir turu atan yurttaşlar, “Bijî Serok Apo”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Mersin seninle gurur duyuyor”, “PKK halktır, halk burada” sloganları attı. Kentte binlerce kişi de sağanak yağmura rağmen kamyonlar, otobüsler, motosikletler ve bulabildikleri tüm ulaşım araçlarıyla Mersin Adliye binası önüne geldi. 7’den 70’e binlerce kişi, burada coşku içinde halaylar çekiyor. Adliye binası önünde kitle ile polis arasında yer yer kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis kitleyi gaz bombasıyla dağıtmak istedi ancak kitle dağılmadı. Yaşanan gerginliği de BDP’liler devreye girerek büyümeden önledi. Aynı zamanda Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Akdeniz, Tarsus, Yenişehir ve Toroslar ilçelerinde havai fişeklerle kutlamalar yapılıyor. Sokaklara dökülen on binlerce yurttaş zaferi kutluyor.

Ancak seçim sonuçlar resmi belgeye dökülünceye dek, halkın adliye binası önünde bekleyişini sürdüreceği öğrenildi.

İSTANBUL İstanbul’un birçok yerinde binlerce kişi Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul adaylarının Meclis’e gidişini kutlamaya başladı. Bloğun İstanbul adayları Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder ve Abdullah Levent Tüzel için binlerce kişi BDP İstanbul İl binası önü, İstiklal Caddesi, Bağcılar Demirkapı Meydanı, Kadıköy İskele Meydanı’nda kutlama yapıyor. Kutlamalarda Blok ve BDP bayrakları taşınırken sık sık, “Bijî serok Apo”, “Diren Kürdistan yoldaşların geliyor”, “İstanbul da 3 Hakkari de 3” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” diye slogan atıyor. Kutlamalar adeta miting havasında gerçekleştiriliyor.

politika

HAKKARİ Hakkari’de Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adayları Selahattin Demirtaş, Adil Kurt ve Esat Canan’ın seçilmeleri, kent merkezi ve ilçelerinde kutlanıyor. Hakkari kent merkezi, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçeleri ile beldelerinde yurttaşlar sokaklara dökülerek, araç konvoyları ile zaferi kutluyor.

VAN Van’da da 4 adayın da kazandığı haberini alan yurttaşlar sokaklara döküldü. Seçim sonuçlarının açıklanmasından bu yana kesintisiz devam eden kutlamalara aynı oranda polis de müdahalede bulunuyor. Çok sayıda yaralının olduğu belirtilen Van’da kutlamalar ve olaylar hala devam ediyor. Van’ın ilçeleri olan, Erciş, Edremit, Saray, Bahçesaray, Başkale, Çatak, Gürpınar, Muradiye ve birçok beldesinde kutlamalar devam ediyor.

IĞDIR Iğdır’da da Pervin Buldan’ın seçildiğini duyan binlerce yurttaş, Demokratik Çözüm Çadırı önünde toplanarak sloganlar attı. Halaylar çeken kitle havai fişeklerle zaferi kutladı. Polisin kitlenin içine gaz bombası atmasıyla kitle de taşlarla karşılık verdi. Kısa süreli çatışma polisin çekilmesiyle son buldu. Kentte kutlamalar devam ediyor.

KARS Kars’ta da Mülkiye Birtane’nin kazanması ile yurttaşlar kesk û sor û zer flamalarıyla sokaklara döküldü. Caddelerde kimi yurttaşlar yürüyüş düzenlerken, kimileri de araçlarıyla şehir turu atıyor. Havai fişeklerle kutlamalar devam ediyor.

MUŞ Muş’ta da Sırrı Sakık ve Demir Çelik’in kazandığını duyan yurttaşlar kent merkezi ve ilçelerde sokaklara döküldü. Uzun araç konvoyları ile adaylarının kazanmasını kutlayan yurttaşlar havai fişekler patlatarak, PKK ve Öcalan lehine sık sık sloganlar attı.

Ağrı’da ise Halil Aksoy’un kazandığını duyan yurttaşlar başta merkez olmak üzere, Patnos, Eleşkirt, Diyadin, Doğubayazıt’ta kutlamalara başladı. Merkezde yapılan kutlamalara polis müdahale ederken, Anıl Öztürk (17) isimli bir çocuk 5 polis tarafından silah dipçikleriyle feci şekilde dövüldü. Yaralanan çocuğu arkadaşları alarak olay yerinden uzaklaştı. BDP il binasını ablukaya alan polis ile kitlenin gergin bekleyişi devam ediyor.

BİTLİS Bitlis’te ise Husamettin Zenderlioğlu’nun kazandığını duyan yurttaşlar kutlamayı Zenderlioğlu ile birlikte yaptı. Bitlis merkez, Tatvan ve Norşin’de kutlamalar devam ediyor.

ANKARA Seçim sonuçlanın ortaya çıkmasıyla birlikte Barış, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun Türkiye genelinde en az 35 milletvekili çıkarması Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Ankara’da da Kürtleri ve sosyalistleri sokağa döktü. BDP Genel Merkezinin önünde toplanan yüzlerce kişi, “Bijî Serok Apo”, “Öcalan’a uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla bloğun başarısını kutladı. Havai Fişek gösterisinin de yapıldığı kutlamada, çok sayıda kişi Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekerken çok sayıda vatandaşta genel merkezdeki TV’lerden değişen sonuçları takip etti. Kutlamalara çok sayıda STK temsilcisi de dahil oldu

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s