GÜNDEM 02 TEMMUZ

GÜNDEM 02 TEMMUZ
ANF* Milletvekili sayısı artan BDP, kendilerine Meclis Genel Kurul’unda, MHP’nin yanında ve arka sıralarında yer verilmesine itiraz edecek. Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Dalga mı geçiyorlar, ideolojisi farklı iki parti aynı sıraya oturur mu? Üniversitelerde bile ideolojisi farklı olanlar aynı sırada oturmaz” diye tepki gösterdi

* AKP iktidarı geçen yıl Alevi açılımı çerçevesinde ilk kez bakan düzeyinde katıldığı Sivas’taki törene bu kez katılmıyor. Geçen yıl Alevi açılımından sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik başkanlığındaki heyet, Sivas’a giderek Madımak Oteli’ne karanfil bırakmış ve “gelecek yıl da gelme” sözü vermişti

* Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok, Sivas Katliamı’nın bir kırılma noktası olduğu görüşünde. Ona göre, “Katliam bu nedenle herkesin hayatını değiştirdi.”

* ‘’Alevilerin devletçi olması kendi kimliklerine ihanettir’’ diyen KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu, Kürt Alevilerin toplumun örgütlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Alevilere karşı tarihte yapılan bütün haksızlıkların özeleştirisinin verilmesi çağrısında bulunan Karasu, ANF’ye Sivas Katliamı’nı 18. yıldönümünde Kürt özgürlük hareketinin Alevi toplumuna yönelik politikasını anlattı. Karasu’nun değerlendirmeleri şöyle:

* Son yıllarda Avrupa ülkeleri ardı ardına krize giriyor, Yunanistan’ın ardından İtalya, İspanya, Portekiz ve İngiltere de zor günler yaşıyor. Milyonlarca işçi sokağa çıkıp greve gidiyor. Ekonomik kriz her geçen sosyal olarak da derinleşiyor.

* Salihli İlçesi’ne bağlı Duraselli Beldesi’nde yatırım yapmak isteyen Kürt işadamı Mehmet Şerif Yalçın, Kürt olduğu için önce belde halkı tarafından dışlandı. Kürt işadamını beldede istemeyen halk, belediyenin Yalçın’a ruhsat vermemesi için imzalar topladı, hatta bu amaç doğrultusunda dernek bile kurdular. Bütün bunlara karşı ruhsat alarak beldede işyerleri açan Yalçın’a belde halkı bu sefer de yaptığı hizmet ve katkılardan dolayı onur ödülü verdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s