Festival 3 Eylül’de Köln’de

Festival 3 Eylül’de Köln’de

19. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin, daha önce 9-10 Eylül tarihlerinde Neuss kentinde yapılacağı duyurulmuştu. Ancak NRW Eyaleti’nin yeni güvenlik konsepti nedeniyle Festival, Köln kentindeki Rhein Energie stadyumunda 2-3 Eylül Cuma ve Cumartesi günü yapılacak.
Festivale ilişkin gazetemize açıklama yapan Tertip Komitesi üyeleri, öncelikle festival tarihinin bir hafta erkene alınmasının gerekçesini açıkladı: “25 Haziran 2010 tarihinde Almanya’nın Duisburg kentinde gerçekleştirilen ‘Aşk Geçidi’ adlı etkinlikte meydana gelen facia ve sonrasında yaşanan sıkıntı ve sorunlar nedeniyle Kuzey Ren Westfalya Eyaleti İçişleri Bakanlığı ile ilgili komisyonları, yeni bir güvenlik konseptini uygulamaya koymuşlardır. 13 Haziran 2011 tarihinde uygulamaya konulan bu güvenlik konseptine göre, açık alanlarda yapılan merkezi etkinliklere, herkesi bağlayan yeni bir güvenlik konsepti çıkarılmıştır. Bu güvenlik konseptinin ihtiyaçlarını karşılamak, bu konseptin gereklerini yerine getirmek için istenilen şartların çok dar bir zamana sıkıştırılarak ve de maddi manevi dayatmalarda bulunulması nedeniyle mümkün değildir. Bu nedenle Kürt kurumlarının bütün bileşenlerinin içinde yer aldığı Festival Tertip Komitesi olarak, bu gerekçelerle daha önceden 9-10 Eylül 2011 tarihinde Almanya’nın Neuss kentinde düzenleneceğini ilan ettiğimiz 19. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ni, 3 Eylül 2011 tarihinde Almanya’nın Köln kentindeki Rhein Energie stadyumunda daha görkemli bir şekilde kutlayacağımızı halkımıza duyururuz.”

Alınan biletler geçerli
Her yıl “Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Barış” şiarıyla yapılan festivalin bu yıl ki sloganı: “Demokratik, Özgür, Özerk Kürdistan.” Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM) tarafından organize edilen festival, bu yıl “Qileban Şehitleri”ne adandı.
Tertip Komitesi, daha önceden halka dağıtılan biletlerin 3 Eylül için de geçerli olduğunu açıkladı. Açıklanan festival programı ise, değişmemekle birlikte daha da zenginleştirilerek sunulacak. Festivalin teknik, bürokratik olmak üzere tüm hazırlıkları tamam.

Birinci gün paneller
Festival, bu yıl daha da zenginleştirilen bir içerikle katılımcılara sunulacak. Daha önce planlandığı gibi 2 gün sürecek festivalin ilk gününde; yani 2 Eylül’de Rhein Energie stadyumunda Kürdistan’ın tarihsel, coğrafik, kültürel, sanatsal ve edebiyat alanında sahip olduğu zenginlik, çeşitli etkinliklerle sergilenecek. Yine aktüel siyasi ve toplumsal konulara ilişkin seminer ve paneller düzenlenecek. “Demokratik Ulus İttifakı ve Çatı Partisi”, “Kürt Ulusal İttifakı ve Konferans”, “Kadın Kırımına Hayır” ve “Mezopotamya Dinleri ve İnançları’, sözkonusu seminer ve panel konularından birkaçı. Panel ve seminerlere, aralarında Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu milletvekillerinin de bulunduğu Kürdistan, Türkiye ve Avrupa’dan çok sayıda konuşmacı katılacak.
Festivalin birinci gününde, Avrupa’da çalışma yürüten Kürt kurumlarının çalışmalarının tanıtıldığı bilgilendirme standları kurulacak.

İkinci gün müzik ziyafeti
İkinci gün ise, Kürdistan’ın dört parçasından ve farklı halklardan sanatçıların yer alacağı kültür programı olacak. Final etkinliğine Avrupa kentlerinden onbinlerce kişinin katılması bekleniyor. Festivalde, TEV-ÇAND üyesi 22 Kürt sanatçıdan oluşan Koma Berxwedan, Kürt kökenli İsrailli müzik grubu Hadassa Yesherum, Chopy, Çetin Oraner, Dengbêj Cevdet ile Kürdistan’dan katılması beklenen sürpriz sanatçılar sahne alacaklar.
Yine üyeleri değişik uluslardan oluşan enternasyonal ritm grubu Abraço-Sambaband, Mihrican birincisi Koma Pîroz (Fransa), halay, sinevizyon da programda yer alacak etkinliklerden. Kültür programı çerçevesinde siyasi konuşmalar ve mesajlar da verilecek.

İrade beyanına davet
Tertip Komitesi, Avrupa’da yaşayan tüm Kürtleri irade beyan etmeye çağırdı. Kürtlerin bireysel, ailesel programlarını iptal etmelerini isteyen Komite, “Demokratik Özerklik ruhuna uygun ve şaha kalkmış halkımızın coşku ve iradesinin bir parçası olduğumuzu göstermek için 3 Eylül’de festivalde buluşalım” dedi.
Festivalin Kürt ve Mezopotamya halkları için tarihsel bir süreçte yapıldığına dikkat çeken Komite, devamla şu çağrılarda bulundu: “Tüm kararlılığımızla görkemli bir festivale imza atmalıyız. Tarihi dönemlerden geçiyoruz. Tüm engelleme, baskı ve saldırılara karşı Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu önemli başarı elde etti. Avrupa’daki Kürtler ve dostları olarak, bu başarıyı selamlamak, ülkede Kürt halkı ve demokrasi güçlerinin onurlu mücadelesini sahiplenmek, Demokratik Özerkliği selamlamak için herkes festivale katılmalı. Ayrıca Kürdistanlıların tüm fertleriyle ve ulusal renkleriyle festivale katılmalarını bekliyoruz. Her Kürt ailesi, beraberinde diğer halklara mensup en az bir dostunu da festivale getirmeli.”

MURAT ALPAVUT/DÜSSELDORF

özgür politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s