Protestolar tüm Avrupa’ya yayılacak

Protestolar tüm Avrupa’ya yayılacak

LONDRA – İngiltere başkenti Londra’da patlak veren ve başka şehirlere de yayılan protestoları değerlendiren yazar Hanif Kureishi, “Londra sadece bir başlangıç, gençlerin protestosu tüm Avrupa’ya yayılacak” yorumunu yaparken bir başka İngiliz yazarı Mark Perryman, “Gelecekleri çalınan gençler dünyaya öfkelerini kusuyor” diye konuştu.

Pakistanlı bir baba ve İngiliz bir annenin oğlu olan yazar ve dramaturg Hanif Kureishi La Repubblica gazetesinde yayımlanan söyleşisinde şehir protestosunun merkezi olan Tottenham’ın yanı sıra kendisinin de ailesiyle yaşadığı Sheperd’s Bush gibi semtlerde de birçok gencin silahlarla gezdiğini, uyuşturucu madde kullandıklarını anlattı. Bugünlerde İngiltere başkenti ve başka kentlerde izlenen protestolara katılan gençlerin toplumun en yoksul kesimini oluşturduğuna dikkat çeken Kureishi, bu gençlerin hiçbir zaman orta sınıfa dahil olamayacağını anımsattı.

İngiltere’deki protestonun gitgide ağırlaşan ekonomik krizin bir sonucu olduğuna vurgu yapan yazar, 30’lu yaşlarındaki birçok gencin bugüne kadar bir işte çalışmadığını bundan sonra da çalışmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

2008’de patlak veren krizin özellikle en yoksul kesimi vurduğunu söyleyen Kureishi, “Protestolara sahne olan semtlerde yaşayanlar, toplumun en yoksul kesimini oluşturuyor. Bu gençlerin birçoğu zamanlarını suç işleyerek ve rap müzikle geçiriyor. İşsizliğin doruk noktasında olduğu bölgelerde ikâmet ediyorlar. Önümüzdeki beş yıl içinde bu gençlerin durumu daha da kötü bir noktaya gidecek. Bir olayın büyük bir protestoyu alevleyeceği biliniyordu” dedi.

İngiltere hükümetinin sosyal patlamanın önüne geçmek için yatırım yapması gerektiğini söyleyen yazar, “Ama ne yazık hükümet, İtalya, Yunanistan ve İspanya gibi krizde. Yatırım yapabilecek para yok. Korkarım tüm Avrupa’ya yayılacak sosyal bir çalkantının başlangıcında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tottenham Hotspur’un koyu taraftarı olan, futbol ve şiddet konusunda uzman bir başka İngiliz yazarı Mark Perryman ise İl Manifesto gazetesinde yer verilen söyleşisinde, “Londra ve başka kentlerde yaşanan protestolar, gelecekleri çalınan gençlerin tüm dünyaya öfkesini yansıtıyor” diye konuştu.

“25 yıldır Tottenham’da oturuyorum, bu semt futbol takımı ve gençlerin polisle giriştiği çatışmalarla ünlüydü. 25 yıl sonra hiçbir şey değişmedi” diye devam eden yazar, İngiltere’deki protestolara karışan gençlerin politik bir gençlik olmadığını, gelecekleri ellerinden çalındığı için dünyaya öfke kustuklarını anlattı. Perryman İngiltere’deki protestoların kahramanının adı geçen semtlerde yaşayan gençler olduğunu, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla olayları kışkırttıkları öne sürülen gruplara inanmadığını dile getirdi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s