İkiyüzlü Alçaklıklar Sahibinedir-Kutbettin Özer

İkiyüzlü Alçaklıklar Sahibinedir-Kutbettin Özer

Kürtlerin askerî vesayeti adlı makale başlığı yazan Taraf yazarı Sn. Ahmet Altan bakıyorum Mihri Belli gibi Türk Orducu ve Kemalist bekçiliğini yapan sözde demokrat geçinen ve ünlü bir Türk yazarlardan biri. Kürdistan’da yapılan katliamlara göz yuman ve Kürtlerin dediğine değil, Türk Genel Kurmaylarına inan ve orduya sıkı bağlı Ahmet Altan’ın merakını değerlendirdiğimde; Fenerle ilgili önemli haber kaynağını bırakıp Kürtlere karşı sitem yapması açıkçası beni çok şaşırttı.
Türk Cumhuriyeti kurulduğundan beri siyaset hukuka, hukuk da siyasete dalaştığını bildiğimiz yeni bir olay değil. Bu sebeplerden dolayı Askerin ardı kesilmeyen darbeleri ve bu anti demokratik esnekler her şeyi altüst etmiştir.

Prangalara bağlı ve işkence hanedanlardan dönen itirafçıların haddi sayfayı aşarak Türk devletin ÜNİTER düzenine yakışır tabloyu, Kemalizm ideolojisine denk getirmiştir. Devletin sistemine göre İtirafçılar itiraflarını lanse ederken Adalet Bakanın Kurulu adaletin temsil ettiği kurallarını demokratikçe sosyal hukuk paylaşımında ne kadar kafa yorduklarını bilmiyorum. Ama devlet adına insani ve ahlaki kuralda hiç kılını kıpırdamadıklarını görmüyorum.

Evet, Türk ordusu savaş uçaklarını Kürdistan dağlarında bombardımanlarıyla dağ, taş ve ekinleri yerle bir ederek uçuşlarına devam ediyorlar hem de acımasız, Avrupa ülkeleri de ticaret, ekonomi çıkarları için Kürt sorununa soğuk baktıklarını haksız olarak görüyorum. Sağ olsunlar Avrupa ülkeleri Türkiye’ye gönderdikleri hafif ve ağır silahları Kürtlere karşı kurşun sıktıklarını da biliyorlar. Türk aydınları tarafından bu çirkin ve yakışıksız yardıma karşı dur dediklerini hiç görmedim. Türk solu sadece devlete yardım etmek için dolaylı yoldan Kemalizm’in endeksine sarılarak, Kürt taleplerini nasıl zayıflatırız diye sistematik bir perspektifte devlet görüşünü saman altında yürütmektedirler.

Türk savaş uçakları Kürdistan dağlarını bombardımanlarıyla Ateş altında yakıp ve bir taraftan da sayısız insanların canını alırken Ahmet Altan da bu vicdansız teyarelerin uçuşunu seyir ederek Genelkurmayın emir komutasını övüp alkışlamıştır. PKK, Kandil’de atan bomba mermilerini yedi sivilin öldürüldüğüne dair haber verdi. Evet, PKK doğru haber vermiştir. Ertesi günü Güney Kürdistan Federal Bölge Başkanı da Türk savaş uçakları tarafından 7 kişinin Türk savaş uçakları tarafından öldürdüğünü kamuoyuna mesaj vererek olayı kınadı.

Hamın Addulla’hın telefonla ilettiği haber kaynağı;

Türk savaş uçaklarının Kürdistan Bölgesi hava sahasını geçtiği ve Kandil eteklerinde bulunan Nawdeşt ilçesi sınırlarında ki köyleri vurdu. Konuyla ilgili olarak telefonla görüştüğümüz Nawdeşt ilçe İdaresi Müdürü vekili Hamın Abdulla PNA’ya “ kısa bir süre önce 4 Türk savaş uçağı hava sahamızı ihlal ederek, ilçemizin sınırları içinde kalan köy ve sivil alanları bombardıman etti”dedi Abdulla, bombadımanların Balekayeti ve Pışder arasında ki yolu hedef edindiğini ve yolun kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Türk savaş uçakları Kurtek’te seyir halinde bulunan ve içinde 6 aylık bebek solinin bulunduğu 4 çocuklu aileyi hedef yapmış ve ailenin tüm fertleri şehit olmuştu. Türklerin şehit ettiği dördü çocuk 7 kişilik aile için düzenlenen toprağa verme merasimine Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’de katılmıştı.

Haber canlı olarak yayınlandı ve internet site gazeteleri de yayınladılar. Ahmet Altan galiba Kürdistan’da neler oluyor ve neler döndüğünden haberi yok. İyi bir makale yazarı olayı iyi yazabilmesi için olayın olduğu bölgeye gitmesi mecburidir. Yoksa Askerin vermiş olduğu haberlere göre kanarak bir şeyi iddia etmek taciz ve zina yerine geçer. Genelkurmay, “fotoğraflar ve krokilerle” yedi kişinin içinde bombalanarak öldüğü iddia edilen arabanın bulunduğu bölgeye bomba isabet etmediğini kanıtlamış. Pekiyi genelkurmay bomba atıldığı yere gitti mi ve oradaki öldürülen insanları gördü mü? 7 kişinin verdiği toprak merasimine gitti mi? Hayır, Genelkurmay uzaktan komandolu ve taraftar olan muhabirlerin verdiği habere göre maalesef Ahmet Altan’ı inandırıyor ve Altan da askere inanıyor ve övgüleriyle sıcak dille mesaj veriyor. Ahmet Altan demez mi Türk savaş uçakların uluslar arası antlaşmalara göre sınır ötesi geçmek yasak ve sınır ötesi operasyon yapılmaz. Eskiden Saddam Hüseyin Baas rejimi ile sınır ötesi geçme antlaşmaları vardı. Hepimiz, Kürtleri vurmak için sınır ötesine geçebiliriz ve Kürtleri avlamak için her şey yapabiliriz diye orman kanunları işliyordu.

Ahmet Altan Genelkurmay’ın haberine inanarak;

Bu iddiayı da geçiştirmedi, demagoji (lâfazanlık) yapamadı, hamasete sapmadı, özel görev verdiği bir uçakla “arabanın vurulduğu söylenen” yerin de resimlerini çektirip bize gönderdi ve “Orada da bomba izi yok, incecik duvar bile sağlam duruyor” dedi. Özel görev verdiği bir uçakla arabanın vurulduğu yere ve orada fotoğraf çekip bize gönderdi, diyor. Ahmet Altan. Demek ki inancınızı askerin dediklerine tam güven veriyorsunuz. Siz olayı birinin ağzından nasıl inanarak yazıyorsunuz, kendiniz olayın bulunduğu yere gitseniz, kendiniz meseleyi belgelendirseniz daha iyi olmaz mı sizce? Haber vermenin genel ahlakı bunu insana sunmuyor mu? İnandırıcı olayı, kendiniz adına yani Ahmet Altan adına hak ve hukuku tanımlıyorsanız neden olaya görgü şahit olmaya emek vermiyorsunuz? Bir zamanlar Emin Çölaşan da sizin gibi uzak komandolu haber verme olayı vardı. Sonradan ne oldu? Kulağından tutup dışarı salıverildi. Size değer veriyoruz yani ‘’SİZ ‘’ Emin Çölaşan’ın yerine geçmeyi istiyor musunuz?

Sn. A. Altan, her ölü ve öldürülen insan sizin için insan Allah’ın kulu sayılmaz mı? Kürtlerin ölüsü leş ve pis deniliyor da Türk ölülerine peygamber gözüyle mi bakıyorsunuz? Kürt çocukları da insan yerine koyulmaz mı sizce? Galiba “Askerî vesayetin” doğuşu ila bitişini iyice kavrayamamışsınız veya güçlendiği tarihi ve biteceği süreci yerinde ve zamanında tahlil edemediniz. Her şeyi teğet geçmek ve onu öylesine aynanın penceresinden görmek tabir yerinde değil bence . Madem Türk askeri ‘’askeri vesayetten çıktı’’- ğını iddia ediyorsanız 600 veya 800 bin kadar olan Türk Asker sayısı 150 bine mi düştü? Kürtler “ağır bir askerî vesayet” yaşıyorlar görüntüsü galiba sizi çok rahatsız ediyor. Güney Kürdistan’ın kazanımından da rahatsız olduğunu seziyorum. Peşmerge olmasaydı Güney Kürdistan kazanımı olmazdı, Günümüzde de Gerilla olmazsa Kuzey Kürdistan’da Kürt hareketi olmazdı. Siz ve Türk devleti demokratik ve hukuk anlayışınız olmuş olsaydı modern bir üslupla medeni bir şekilde kavga etmeden Kürtlerin taleplerini yerine getirmiş olurdunuz. Maalesef Türk devletiniz bütün kurumlarını tek ırkçılığa örgütlendirerek belalı Kemalist ideolojisinin ekseninde Kürtlere karşı düşman cephesini yarattı.

Kürtlere karşı, Anayasanızı daha da keskinleştirdiniz. Bir Anayasanızı İtalya’dan, bir yasanızı Almanya çöplüğünden diğer yasanızı da Franko’nun artığından toplayarak T.C Anayasasını oluşturdunuz. Bu belalı artık Anayasalar hepinizin baş belası oldu ve demokratikleşmeyerek mutlu olamadınız. Ulus-devlet olma ÜNİTER sistemine razı olduğunuz halde özgür iradelerinizi hala özgürce ifade edemiyorsunuz. Her iktidarın koyunu, kuzusu olmak ve o iktidara teslim olmak sizler gibi, Kürtler razı değil ve olması da mümkün değildir. Kürt sorununa karşı da pek memnun olmadığınızı beyan ettiğiniz sık ve sık makalelerinizde dolaylı bir şekilde vurgunuzu ifade ediyorsunuz. Devlet parçalanır diye ödünüzün kopmasından bir anlam veremediğim gibi Türk halkını mağdur ve Kemalizm ideolojisinin esiri olarak görüyorum. Bir insanın ideolojisine 77 yıl boyunca put-perest kesilmek aklıselim beyin kabul etmez. M. Kemalin devleti, Kemal’in ülkesi, Kemal’in beyin yapısını değişim, dönüşüm, ve yenilemeye cesaret edemeyen akademikler, sözde bilimsel düşünenler ikinci demokratik cumhuriyeti hedef alamayanlar bence hala eski ideolojik kafa ile geri kalmışlığın tek ifadesiyle noktalamaktır.

Tekrar eski konumuza dönelim;

Kürtlere karşı saldırı, Kemaliz devleti kurulduğundan beri katliam devam ediyor. Bir kere gidin Kürdistan’ı dolaşın, görün. O zaman sorunları daha yakında tanır ve öğrenmiş olursunuz. Ölü sadece Kandil eteklerinde değil, Kürdistan olduğu gibi kan ağlıyor. Savaş acımasız devam ediyor.

Sizin öncelikle insani görevinizi yerine getirmeniz için; , Genelkurmayın yakasından tutun ve bu savaşı durdurup diyalogla meseleyi sakinleştirin. İşte sizin yapacağınız Şinasi görevlerinizden biri olur. Ayrıca size bir önergem; Siz sadece bir gün Kürt olun ve başınıza geleni birlikte görelim. O zaman Hanya’yı ve Konya’yı öğrenmiş oluruz. Bir Kürt aydını olarak; Siz Türk aydınlardan daha fazla demokrasiyi, barışı, diyalogu, savaşa karşı, özgürlüğü ve PKK’nın dağdan nasıl ve hangi konseptlerde dağdan inmesini isteyenlerden biri olursunuz.

Alçak ve ikiyüzlü olanlar;

Kürt siyasetçileriyle muhatap alıp istemeyenlerdir. Barış yerinde savaş dayatanlardır. Sınır ötesi operasyon yapıp insan öldürenlerdir. İnsanı yakan ve kafasına kurşun sıkan, helikopterden Gerillaları canlı aşağı atanlar, Gerillaların kulağını kesenler, Kürtlere bok yedirenler, 13 yaşındaki çocukların kolunu kırıp başına dolandıranlar, taş atan çocukları hapsedip onların haklarında ağır cezalar kesmek, Kürt düşmanlığını körüklemek, işten ‘’Kürt’tür’’ diye işten atılanlar, Üniversitelerinde Kürt öğrencilerinin kaydını silmek ve şiddetle değme tokatla kovalamak, şiddeti dayatanlar, Diyarbakır zindanlarında insanları inim inletenler, 7 milyon Kürtleri evinden, işinden-aşından etmek, 4 bin köyleri boşaltıp viran etmek ve bunun yanında Kandil’in etrafındaki ikamet eden köy ve kasabaları da boşaltma planını hedef almaktır v.s…v.s… İşte bunların hepsi sizin attığınız slogan küfür yakışır olmadığınızı düşünüyorum.

Bu yazıyı Türkçe dilinizde yazdım, Türk olmadığım için cümle kurmamda sizin gibi düzgün cümleler kuramayabilirim, kusuruma bakmayınız. Ben dilinizi sopa ile öğrendim, hala taleplerime karşın sopanız baçıma değiyor. Sahi sopanızı başımdan ne zaman kaldıracaksınız?

Ümit ederim bu yazım sizi rahatsız etmeyecek, edecekse beni mağdur görün!

Devam edin ‘’EYYY’’ alçaklaaar…

Kutbettin Özer
KutbettinO@t-online.de

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s