Dersimliler Derneği: Özür yetmez, sıra diğer taleplerde

Dersimliler Derneği: Özür yetmez, sıra diğer taleplerde
Ankara – Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Av. Bülent Akdağ, Başbakan Erdoğan’ın Dersim katliamı için özür dilemesinin önemli ancak yetersiz olduğunu belirterek, Dersim adının iade edilmesi, devlet arşivlerinin açılması, Seyit Rıza’nın mezar yerinin açıklanması gibi taleplerinin de kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan’ın CHP’yi sorumlu göstererek devletin rolünü gizleme yönünde bir yaklaşım içinde olduğuna dikkat çeken Akdağ, CHP’nin katliamın tek sorumlusu olmamakla birlikte mevcut tutumuyla sorumluluğu üstlendiğini ifade etti.

Dersim katliamı için parlamentoda Araştırma Komisyonu kurulması taleplerine en büyük desteğin BDP’den geldiğini kaydeden Akdağ, “Dersim katliamıyla ilgili bir Araştırma Komisyonu kurulur ve sonuçları da kamuoyuyla paylaşılırsa, sistemin daha neler yapmış olabileceği düşünülerek diğer katliamlar ve faili meçhul cinayetler de araştırılır” dedi Mustafa Kemal’in katliamdan haberdar olmadığı iddiasının mantıklı olmadığını vurgulayan Akdağ, Alevilerin bundan sonra Kemalizm, devlet ve CHP’yle ilişkilerini sorgulayacağını, CHP’nin mevcut tutumunu sürdürmesi halinde Alevileri kaybedeceğini söyledi.

Av. Bülent Akdağ, ANF’nin sorularını yanıtladı:

* CHP Dersim milletvekili Hüseyin Aygün’ün açıklamalarıyla bir kez daha gündeme gelen Dersim katliamı üzerine Başbakan Erdoğan özür diledi, siz bu tavrı nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Bu konu bizim için yıllardır gündemdeydi ama Türkiye kamuoyunun gündemine gelmesi CHP’li Onur Öymen’in Mecliste yaptığı konuşmada, “Dersimde analar ağlamadı mı” sözüyle gündeme gelmişti. Ondan sonra Başbakan Erdoğan, “Dersim katliamı” ifadesini kullandı. Geçen 10 Kasım’da da Hüseyin Aygün’ün bir gazeteye yaptığı açıklamayla tekrar gündeme geldi. Biz Sayın Başbakanın özür dilemesini olumlu buluyoruz. Hükümetin başında olan, devleti temsil eden bir kişi olarak Dersim halkından özür dilemesi olumludur ama yeterli değildir. Somut adımların atılmasını, diğer taleplerimizin de karşılanmasını istiyoruz.

DİĞER TALEPLERİMİZ DE KABUL EDİLMELİ

* Madde madde sıralarsak nedir talepleriniz?

– Taleplerimizin birinci maddesi özür dilenmesiydi. Diğer taleplerimizi ise Dersim adının iade edilmesi, Genelkurmay ve devlet arşivlerinin açılması, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması, katliamdan sonra evlatlık alınan kız çocukları ve diğer kayıpların akıbeti hakkında bilgi verilmesi, Dersim katliamının ikinci versiyonu olarak gördüğümüz Munzur barajlar projesinden vazgeçilmesi, dilimiz ve Alevi-Kızılbaş inancımız üzerindeki baskıların kaldırılması ve cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi olarak sıralayabilirim. Tabi başka taleplerimiz de var ama başlıca taleplerimiz bunlar.

* Bu talepleriniz için parlamentoda grubu bulanan partilerden AKP, CHP ve BDP’ye görüştünüz, taleplerinizi nasıl karşıladılar?

– İlk görüşmeyi CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’yle yaptık, bizi sadece dinledi ve taleplerimizi genel başkana ileteceğini söyledi. Daha sonra AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın’la görüştük, kendisi, taleplerimizin bir çoğunun karşılanabileceğini, partiler arasında konsensüs oluşması halinde Dersim katliamıyla ilgili araştırma komisyonu kurulmasına destek verebileceklerini söyledi. Daha sonra BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İstanbul milletvekili Levent Tüzel ve Muş milletvekili Sırrı Sakık’la görüştük. En sıcak ilgiyi BDP gösterdi, zaten daha önce de Araştırma Önergesi vermişti BDP, yine Dersim eski milletvekili Şerafettin Halis, Dersim adının iadesi için yasa teklifi vermişti. Araştırma Komisyonu kurulması için önerge de vereceklerini söylediler.

CHP KATLİAMIN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMİŞ OLDU

* Genel Başkanı Dersimli olan ve Dersim’den 2 vekil çıkaran CHP’nin bu mesafeli tutumu ve katliama yaklaşımını nasıl yorumluyorsunuz?

– Biz Dersim meselesinin siyaset üstü, partiler üstü bir mesele olarak ele alınmasını istiyoruz. CHP’nin tutumu yanlış. Hem yeni CHP diyorlar, hem seçim programına alıyorlar ama konu gündeme gelince devletçi reflekslere bürünerek sorumlu olmadıklarını açıklamaya çalışıyorlar. CHP, şunu demeliydi, “CHP yerine başka parti de iktidarda olsaydı yine katliam olacaktı çünkü katliam bir devlet politikasıydı. Başbakanın tavrı olumludur, devlet bu sorunla yüzleşecekse biz de katkı veririz.” CHP mevcut tutumuyla katliamın sorumluluğunu üstlenmiş oldu. Ancak bizce bu katliamın tek sorumlusu CHP değildir. Bunun kanıtı ise bugüne kadar kurulan hiçbir hükümetin meselenin üstüne gitmemesidir. Bu durum da katliamın devletin devamlılığı politikası ile ilgili olduğunu gösteriyor.

* Başbakan Erdoğan, CHP’yi sorumlu göstererek, devleti aklamaya mı çalışıyor?

– Öyle bir yaklaşım var, buradan CHP’ye de vurmak istiyor. Ama başbakanın niyetini sorgulamak için vakit erken. Biz bundan sonraki adımlara bakacağız, somut adımlar atılmazsa niyet sorgulaması yapacağız. Dersim katliamı araştırılırsa bu işlenen binlerce faili meçhul cinayet ve diğer katliamların da araştırılması için bir milat olabilir. Siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin, kamuoyunun bunu iyi değerlendirmesi gerekir.

* Bunun için ne yapılmalı?

– Dersim katliamıyla ilgili bir Araştırma Komisyonu kurulur ve sonuçları da kamuoyuyla paylaşılırsa, sistemin daha neler yapmış olabileceği düşünülerek diğer katliamlar ve faili meçhul cinayetler de araştırılır. Dersim öyle bir vahşet ki, başbakan 13 bin kişi öldü diyor ama bizim bilgilerimiz bu sayının çok daha fazla olduğu yönünde. Bunlar açığa çıkarsa, diğerleri de açığa çıkarılsın diye bir mantık oluşur. Bir de Dersimliler mitinglerle, basın açıklamalarıyla taleplerini dile getiriyorlar, bu diğerleri için ön ayak olabilir.

ATATÜRK’ÜN HABERSİZ OLMASI MANTIKLI DEĞİL

* Tartışılan bir nokta da Mustafa Kemal Atatürk’ün katliamdan haberi olup olmadığı meselesi, sizin görüşünüz ne?

– Yeni bir Cumhuriyet kuruluyor, Atatürk de cumhurbaşkanı. Dersim’e çok büyük askeri güç sevkediliyor, hava bombardımanı yapılıyor ve bu 2 yıl sürüyor. Cumhurbaşkanının haberi olması bir yana onayı olmadan böyle bir hareket yapılması pek mantıklı durmuyor. Ama kesin yargıya arşivlerin açılmasından sonra varabiliriz.

CHP ALEVİLERİ KAYBEDEBİLİR

* Son gelişmeler Alevilerin Kemalizm ve devletle ilişkilerini sorgulamaya yol açar mı?

– Bence açar.

Nasıl bir sorgulama olur, ne gibi sonuçlar doğar?

* Alevilerin bugüne kadar CHP’yi desteklemelerinin nedenlerinden biri laikliğe sahip çıkması. Aleviler artık devlet ve onu temsil eden partileri sorgulamaya başlayacaklar. Bundan sonra daha demokratik tutum sergileyen siyasetlere yöneleceklerdir. Eğer CHP bu sorunla yüzleşmez, “evet hata yapılmıştır, artık bu ülkenin demokratikleşerek barışa, özgürlüğe ve refaha kavuşacağını düşünüyoruz” demezse Alevileri kaybetmesi muhtemeldir.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s