Alan savaşları

Alan savaşları

Hasan Bildirici

PKK gerillaları günlerdir, Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca’yı içine alan geniş bir alanda sömürgeci Türk güçlerine karşı hakimiyet savaşı sürdürüyor. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, 35 kilometre kadar içlerde alan tutan gerillaları işaret ederek, “sınırın ötesi berisi kalmadı.” Diye açıklamalarda bulundu.

Bu savaş, alan savaşı değil, TC tarafından gasp edilmiş Kürdistan’a hakim olma savaşıdır. Kürdün ulusal enerjisi artık sömürgecilik altında kıpırdayacak hali kalmamış Kürdistan’a hakimi olmak istiyor.

Günlerdir Şemdinli, Çukurca ve Yüksekova’da süren, ancak basına kapalı tutulan savaşı Türk basın üçkağıtçılığı “PKK’nin intiharı olarak değerlendiriyor.”

Cengiz Çandar gibi iyileştirilmiş devlet yanlısı “tarafsız” yazarlar, sorunun, Türk devletinin atacağı birkaç dandik adımla çözülebileceğini sanmakla kötü yanılıyorlar. Türkiye, Irak, İran ve Suriye’nin halk bileşimi ve iktidarları birbirine çok benziyor. Kürtler çekildiğine, Kürtlerin yokluğu üzerine kurulmuş uyduruk uluslaşmaları devletleriyle birlikte toz duman olup dağılıyor.

Türk basın üç kağıtçılığının ve Sünniciliğe dayalı Türk İslam faşistlerinin “bölgesel lider” yakıştırması Türk ırkçılığına dayalı Türkiye gerçeğiyle uyuşmuyor.

Türkiye’nin bileşimi ve iktidar paylaşımı Suriye ve Irak’tan daha berbat görünüyor.

Uyduruk uluslaşmanın demokrasisi de, uyduruk oluyor. Badem bıyıklı Türk İslam faşistlerine iktidar ve özgürlük, azınlıklara baskı, sömürgeci alçaklık ve tacevüze karşı direnen Kürtlere kurşun, hainlere para ve olanak… Türk usulü demokrasi bu anlama geliyor.

Yıllardır, Türk çete devletinin Kürt sorunu çözme kapasitesinin olmadığını, PKK’nin çözüm kapasitesi olmayan bir güçle yapacağı bütün anlaşma flörtlerinin enerji kaybından başka bir şey olmadığını yazar dururuz.

PKK’ye yakın basında yer alan bazı yazar arkadaşlar ise yıllardır “barışa beş kala” yazıları yazar dururlar. Savaş zamanı “savaşçı”, silahların suskun olduğu zamanlar “barışçıl” yazmak aydınların işi olmamalıdır. Aydın, savaşın ve barışın noteri değil; koşullar ne olursa olsun, mutlak ulaşılacak olan gerçeklerin yazarıdır.

Kürdistan sorununun değişmez bir karakteri vardır. Bu karakter, Kürdistan sorunun uluslar arası bir sorun olduğu, sınırlar ve rejimler çökmedikçe Kürdistan sorunun çözülemeyeceğine denk düşer.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, sömürgeci Türk güçleri için:

“Ya çekilecekler ya da teslim olacaklar!” demiş. DemekTürk faşizminin demokratikleştirilmesinden umudunu kesmiş.

Kürdistan sorunun bir başka karakteri de budur. Kürt sorunun çözümü için Türk devleti Kürdistan’dan çekilmek veya teslim olmak zorundadır. Sizi hayatın her alanında teslim almış bir devletle aynı odada yaşamak, bir çuvalda zehirli bir yılanla yaşamak gibi bir şeydir. Ya yılan sizi ısıracak ya da siz yılanı boğup atacaksınız. Başka yolu yoktur.

Türk sömürgeciliğinin savaş karakteri de budur.

Türk basın üçkağıtçılığı, Türk İslam faşizmine bağlı yönetici kadrolar ve bunların taban yalayıcılığını yapan Kürt hainlerine göre AKP ile birlikte Türkiye de çok şey değişmiştir. Türk uyduruk uluslaşmasının bir pro tipi olan sahtekarlar korosu yalan söylüyor. Kemalist diktatörlerden alınan devlet çarkı, Türk İslam faşistlerine devredildi. Bunun Kürdün yaşamında yaptığı tek değişiklik, işbirlikçi koronun değişikliğinden başka bir şey değildir. Türk iktidarları değişince bu iktidarlara beste yapıp şarkı söyleyen Kürt korosunun bileşimi de değişiyor. Kemalistlere şarkı söyleyen koronun yerine Türk İslam Faşizmine şarkı söyleyen Kürt korusunun işe alınmış olması Kürdistan sorununda bazı adımların atılmış olması anlamına gelmiyor.

PKK yöneticilerinin söylediğine göre bundan böyle gerilla bulunduğu alanları terk etmeyecek, genişlettiği alanlarda Kürdistan yönetimleri kuracak. Fena bir fikir değil. Etkin olunan alanlar, uyduruk barış görüşmeleri ve karşılıksız ateşkeslerle birlikte yeniden sömürgeci Türk güçlerine bırakılmayacaksa alan genişletme savaşının bir anlamı olacaktır.

Kürtler artık adımları ve talepleriyle çok daha cesur olmak zorundadırlar. Diyarbakır merkezli Kürt siyasetinin amacı hala ne kadar ciddi olduklarını ispatlamak ve Türk devletini Kürdistan’da iyileştirmek değil, sömürgeci alçaklığı kovup atmak olmalıdır.

bildiricihasan@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s