Kürdün dünü bugünü

Kürdün dünü bugünü

Haydar Işık

Sene 1655 Temmuz ayı, Evliya Çelebi yazıyor: „Dörd mezhebin şeyhülislamları fetvaları tahrir etdiler. Ve fetva mucebince Van mollası dahi huccet-i şer’iyye tahrir edüp Paşanın destine verüp: ‘Gazanız mübarekk ola! Heman iki yerden gayret kılıcın kuşanıp ol şakinin vücudun seyf-i miczem ile sahife-i dünyadan hakk edin.’deyu dua ve senalar etdiler.”

Dört mezhebin şehülislamları fetvayı yazdılar. Van mollası fetvayı Paşa’nın (Melek Ahmed Paşa) eline verip: Gazanız mübarek olsun. Gayret kılıcını kuşanın bu şakiyi (Bitlis Beyi Abdal Han kastediliyor HI) dünyadan yok ediniz, diye dua ve senalar yaptı.

Dün şaki Abdal Han’dı, bugün Öcalan.

„İşbu sene 1065 ramazân-ı mübarekün gurrasında kal’e-yi Vandan kırk bin asker ile Bitlis hanı Abdal Han üzre gitdiğimiz beyan eder.”

5 temmuz 1655 yılının 1. Ramazan günü 40 bin kişilik ordu ile Abdal Han’ın üzerine sefer yapılır. Bu ordunun sayısı ve ağırlığı, o zamanın hain Kürt aşiretleriyle doldurulur. Evliya’nın anlatımına göre Bitlis önüne gelince sayı 80 bine varır. Osmanlı Paşası öldürülen Bitlislinin kesilen kulağına, burnuna ve kellesine ödül verir. Abdal Han yenilir ve Mutki dağlarına sığınır. Bitlis’te kesilen kelleler Van kalesi önünde piramit yapılır.

Yıl 2012 Ramazan ayı. Bu kez Osmanlı Paşası Recep Tayyip Erdoğan’dır. Melek Ahmed Paşa, Abaza idi. Recep Tayyip Erdoğan ise Gürcü. Erdoğan övünçle 115 PKK’li öldürdük diyor. Hem de Ramazan ayında. Gerçi bu devletin son 30 yılda öldürdük diye lanse ettiği PKK sayısını alt alta toplasak sanırım dünyada Kürt kalmaz. Evrensel ahlak ve vicdan sahibi, biraz demokrasi inancı olan devlet adamı, önce neden bu insanları öldürüyoruz, diye kendisine sorar. Ama bunlar Kürt öldüren askerine terfi veriyor, şükran sunuyor, övünç kaynağı yapıyor. Evet, Türk devleti çok hem de pek çok Kürt öldürdü. Şeyh Said Serhildanında on binler katledildi. Zilan vadisi lebalep cesetle dolduruldu. Dersim’de 70 bin can katledildi. Cesetleri parçaladılar. Evliya Çelebi, „kellepaça” ettiler der. Osmalı ordusu bu olunca o mirası alan bugünkü ordu farklı mı davranır? Öldürdükleri Kürt uzvundan tespih yaptıkları biliniyor.

1655 yılında çapul için Osmanlı Paşasını destekleyen, Bitlis zenginliğini yağma etmek isteyen paşanın artığına konan Kürt aşiret beyleri; bugün çıkarını düşünen AKP’lilerdir. Ancak hatırlatmakta yarar var. ABD’nin Saygon’dan kaçışını izleyenler iyi bilir. ABD yardakçısı Vietnemlı general ve politikacıların sonu nasıl oldu? Bir gün gelecek AKP’ye destek veren Kürtler, değil Kürdistan’da yerkürede başlarını çıkaracak ortam bulamayacaklardır. Kürt halkı bir ulusal kurtuluş mücadelesi veriyor. Sıradan birinin bu haklı insani mücadele karşısında olması etik görülmezken, Kürt olup Kürt mücadelesine yardım etmeyenin ahlak, namus, şeref ve vicdan anlayışı sorgulanır.

357 yıl önce Şafii Bitlis üzerine giderken Şeyhülislam fetvasında Kızılbaşların üzerine gidileceği fetvası veriyor. Bugün Tayyip Erdoğan, Diyanet ve yandaşları Alevi inancına hakaret ediyor, cemevine „ucube” ve „cümbüşevi” diyorlar. Anlayacağınız, siz Hanefi değilseniz, Kızılbaşsınız. Eh bunlara göre Kızılbaşın katli vaciptir. Bu devlet bu anlayış Kürde kan kusturdu, ama Kürt diz çökmedi.

357 sene önce Bitlis’te öldürdükleri ile övünen Melek Ahmed Paşa’nın yerini Gürcü Tayyip Erdoğan almış. „115 PKK’li öldürdük.” diyor. Açık söyleyeyim, AKP devleti, Kürdü öldürmekle bir yere varamayacağını daha anlamadı. Farzedelim Başbakan’ın 115 yalanı doğru olsun. AKP devleti Kürdü susturdu mu? Kürt halkı düşen şehidinin yerine binleri katıyor. AKP devleti öldürmekle Kürdü susturacağını düşünüyor. Mümkün değil. Eğer öyle olsaydı, Kürt halkı 1984’ten beri savaş veren PKK’yi çoktan terkederdi. Halkına dayanmasaydı dünyanın en büyük, en güçlü ve en barbar ordusuna karşı iki gün ayakta durması olanaksızdır. Kürt halkı desteğini sürdürdükçe, günün birinde Türk devleti dize gelecektir. Kürt halkı kırıldı, ama dize getirilmedi.

Ne var ki, bizim toplumsal çelişkilerimiz, ulusallaşmada geri kalmamız bu süreyi uzatıyor. Ahmet Türk, bu hafta zurnanın zırt ettiği noktayı gösterdi. Kürdüm diyen, AKP devletinin yanında olamaz. Kürdüm diyen, görüşü nasıl olursa olsun, halkının ulusal mücadelesi yanında olur. Kürt halkının kenetlenmesi gerekiyor. Kürt davası yüz yıllardır sürüyor. Bizim halk gerçekliğimiz var, yüz yıllardır özgürlük istiyoruz. Bu devletin anlayışında değişen bir şey yok. Tekrar edelim; dün şaki Şeyh Said, Seyid Rıza; bugün Öcalan’dır. Dün Bitlis Şafii halkı Kızılbaştı, katli vacipti; bugün Alevinin katli vacip. Kürt, Kızılbaş, Alevi potansiyel suçlu görülüyor. Dün Melek Ahmed Paşa Ramazan ayında katliamını yapıyordu, bugün Başbakan Erdoğan.

Hakkari halkımız hem kendisinin hem devletin gerçekliğini çok iyi anlamış olmalı ki, şimdi Kürdistan’ın kalbi orada atıyor. Bir kaç haftadır dağlarını özgürleştiren gerilla gerçekliği var. Devletin tankı, topu, tüfeği bu duruşu dize getiremiyor. Şimdi TC; „Teröristler Kuzey Irak’tan geldi.” artık söyleyemez. Tezkere çıkarmak, sınırdışına seferler yapmanın maddi dayanağı kalmadı. AKP devleti, cami avlusu yalanlarıyla kimseyi inandıramaz. Ne kadar çıkarına uygun olsa da artık bunların yalanına inanan azalacaktır. Erdoğan, Suriye halkına özgürlük isterken, Türkiye’de yaşayan 20 milyon Kürde kölelik dayatıyor. Kürde kim işkence yapmış, kim çok operasyonla katletmiş, işte onlar bu devletin aziz ve azizeleridir. Devlet; Türk, Türkçe konuşuyor ve Hanefi inançlı. Öteki etnik ve dinsel düşünceye şiddet uyguluyor ve savaş dayatıyor. Devlet, vahşi ve soğuk yüzünü gizlemeden bu işi yapıyor. Ama iyi bilinmeli ki, bugünün Kürdü dünün Kürdü değil. Kürdün dünü nekadar karanlıktıysa, bugünü de o kadar aydın geleceğe açıktır. Halkımızın Zerdüşt güneşi altına çıkması uzak değildir.

http://www.haydar-isik.com

https://twitter.com/#!/yazarhaydarisik

https://www.facebook.com/haydar.isik2

NOT: Geçen yazımda anlattığım İlhami Han, üç ay oturma aldı. Sağlığı oldukça bozuk, kendisine gelmeye çalışıyor. Umarım dayanışmanız sürekli kalır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s