Kürt genci AStA Başkanı seçildi

Kürt genci AStA Başkanı seçildi

Rojev – Almanya’nın en büyük on üniversitesinden biri olan Duisburg-Essen Üniversitesi ögrenci genel kurulu (AStA) başkanlığına Kürt genci Ardil Semih Inak seçilldi.

Duisburg-Essen Üniversitende su an ikinci sinifta ögretmenlik bölümünü okuyan Bingöllü Inak, Almanya’da uzun yıllardır sivil toplum örgütlerinde ve Yeşiller Partisi’nde aktif olarak toplumsal sorunlar ile ilgili çalışmalar yürütüyor.

Her yıl tüm üniversitelerde yapılan Yüksek Okul Ögrencileri Genel kurulu seçimlerinde AStA üyeleri, üniversitelerdeki tüm öğrencilerin temsil edildiği ögrenci parlamentosu tarafindan secilir.

Haziran ayı sonunda gerçekleşen seçimlerde, seçilen genel kurul, yüksek okuldaki öğrencilerin haklarını içe ve dışarıya karşı savunur ve öğrencilerin sorun ve istekleriyle ilgilenir.

Yaklaşık 35.000 ögrencinin okuduğu Duisburg-Essen Üniversitesi AStA seçimlerini Yeşiller yüksek okul grubu kazanırken, seçimlerin hemen ardından Sol Liste, Adalet icin Müslüman Ögrenciler ve Flunkyball Grupları arasında koalisyon kuruldu. Bu Koalisyon, geçtiğimiz haftalarda toplanalarak 22 yaşındaki Kürdistanli üniversite ögrencisi Ardil Semih Inak’ı bir büyük bir çoğunlukla AStA başkanlığına seçtiler.

Seçimlerin ardından yapılan basın açıklaması yapan Inak, kendisine verilen güven icin teşekkür ederek, bu güveni boşa çıkarmayacağını dile getirdi. Üniversite siyasetinin oldukça önemli oldugunu söyleyen Inak, bütün üniversiteli öğrencilerle, her öğrenci grubuyla görüşmelere her zaman açık olduğunu dile getirdi.

Almanya´da yaşayan gençlerin burdaki eğitim şanslarını kullanabilmesi için bireysel çabanın önemini vurgulayan Inak, 35 bin öğrencinin temsilcisi olarak şu çagrıda bulundu: “Büyüklerimizin hangi zor şartlara maruz kalarak buralara geldiklerini hatırlamalıyız. Bunun değerini bilmemiz ve gelecek nesiller icin çaba harcamamiz gerekir.
Okumak, sadece bu toplumda bir olabilmenin baslangıcıdır, toplum icin mücadele vermekte en az onun kadar önemlidir. Özellikle ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı çalışmalar, sosyal hizmette buna dahil, bu konularda elimizden geleni yapmak, bu toplumun aydın geleceği olabilmek adına görevimizdir.”

Ardil Semih Inak 2010 yilinda Schleswig-Holstein Eyaleti Yeşil Gençlik Örgütünün başkanlılğnı yaptı. 2001 yılından bu yana her sene Almanya’nın Wedel kentinde ülke çapında Futbol Barış turnuvasını organize ediyor.

Inak, yaptığı toplumsal hizmet ve katkılarından dolayi 2008 yılında Wedel Belediyesi tarafindan Devlet Nişanı’na da laik görüldü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s