Direnişle özgürlüğe

Direnişle özgürlüğe
KCK, PKK, HPG, KJB, YJA-STAR ve KONGRA GEL, 15 Ağustos ruhunun günümüzde yaşadığını belirtti. “2012 yılında gelişmekte olan eylemsellik, özgürlüğü zafere taşımanın direnişi olacaktır“ diyen PKK, özgürlüğe gönül verenleri mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, silahlı mücadelenin başlangıç tarihi olan 15 Ağustos 1984’ün 28. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. KCK, “AKP devletinin Kandil ve özgür medya alanlarını işgal etmesi şurada kalsın, özgür medya alanları Kuzey Kürdisan’a doğru açılım yaparak genişlemektedir” dedi.
KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, öncelikle Kürdistan halkının ulusal özgürlük, onur, diriliş ve kurtuluş günü olan 15 Ağustos Bayramı’nı kutladı. “Bundan 28 yıl önce, bugün, Kürdistan’da lanetli tarihle hesaplaşmanın; onursuzluğa, köleliğe, zulme ve zorbalığa karşı amansız başkaldırının ilk ve tarihsel adımları Eruh ve Şemdinli’de atılmıştı” hatırlatması yapan KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sömürgeci Türk devletinin Kürt ve Kürdistan olgusunu neredeyse belleklerde bile sildiğine inandığı, bunun için zindanları tam bir karabasan ve cehennem ortamına çevirerek sonuç almaya çalıştığı, PKK’nin çökertilip tasfiye edildiğini düşündüğü bir dönemde, bin yılların intikam ruhuyla karanlıkları aydınlatan 15 Ağustos Eruh ve Şemdinli hamlesi, Kürdistan’da yepyeni bir sayfa açıyordu. Bu hiç kuşku yoktur ki, bir ulusal uyanış, ulusal diriliş ve kurtuluş süreciydi.”

29’uncu yılında
Eruh ve Şemdinli atılımının 29. yılında, başta Şemdinli ve Botan’da işgalci orduya kök söktüren ve tamamen zafere kilitlenmiş görkemli bir mücadele hamlesi daha geliştiği belirtilen açıklamada, şunların altı çizildi: “Mücadele tarihimizde ilk kez bu kapsamda ve genişlikte alan tutma ve alan hakimiyeti gerçekleştirilmektedir. AKP devletinin Kandil ve özgür medya alanlarını işgal etmesi şurada kalsın, özgür medya alanları Kuzey Kürdisan’a doğru açılım yaparak genişlemektedir. 23 Temmuz’da Şemzinan ve Zagroslarda başlatılan devrimci hamle ve operasyon, sömürgeci orduyu mevzilerinden çıkamaz hale getirmiş ve Türk ordu güçleri büyük kayıplar vermiştir. Bu süreç Kürdistan gerillasının tam üstünlüğüyle 15 Ağustos ruhuyla, artan bir kararlılıkla devam etmektedir.”

Rojava devrimi
Rojava Kürdistan’da halkın en meşru hakkı olan özgürlüğünü fiilen gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, AKP devletinin ırkçı ve işgalci emelleri hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceği, aksine Rojava Kürdista’nın özgürlüğünün beraberinde Kuzey Kürdistan’ın özgürlüğüne kavuşmasına daha çok imkan sağlayacağı vurgulandı. Açıklamada, Ortadoğu’da oligarşik monark rejimlerin birer birer tasfiye olduğu tarihin bu kritik döneminde, Kürdistan halkının kendi demokratik özerklik statüsünü ve hukukunu kazanacağı belirtilerek, “Bu anlamda halkımız bugün, 15 Ağustos direniş ruhuna yakışan tarihi bir görevle karşı karşıyadır. Bunun için tam bir seferberlik ruhuyla kenetlenip tüm gücüyle serhıldanları daha da yükselterek zaferle taçlandırmak tarihi bir zorunluluktur. Ulusal birlik, bilinç ve serhıldan ruhu en çok bugün olmazsa olmazımızdır. Kürdistan halkının gelinen noktada artık sömürgecilikle tam bir kopuşu gerçekleştirmesi her şeyden önce ulusal bir onur ve özgürlükten yana bir tutum olacaktır” denildi.

PKK: Direnerek özgürleşeceğiz

PKK Yürütme Komitesi, 15 Ağustos 1984 Atılımı’nın 28. yıldönümümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Bu direniş halkımızı özgürlüğe taşıyacak direniştir” dedi.
Resmi internet sitesinde yazılı bir mesaj yayınlayan PKK Yürütme Komitesi, “Ulusal diriliş ve direniş” bayramını kutladı. Mesajda, ilk kurşun eyleminin komutanı Agit (Mahsum Korkmaz) başta olmak üzere tüm “şehitler” anıldı. 15 Ağustos’un devletin zulmüne, işkencesine, inkar ve imha politikasına karşı yapıldığını belirten PKK, şunları ifade etti: “Bugün gerilla, ulaştığı taktik yetkinlik ve Kürdistan’ın dört bir yanında sağladığı sağlam mevzilenmesiyle, egemen güçlerin Kürt halkı üzerinde yürüttükleri tüm kirli politikalar, imha, inkar ve soykırım siyasetine karşın, halkın özgürlüğünün garantisi olma misyonuyla mücadeleyi geliştirmektedir. 2012 yılına gerillanın devrimci halk savaşı çizgisinde gerçekleştirdiği eylemler ve devrimci operasyonlar damgasını vurmaktadır. Bu eylemlerin 15 Ağustos’un yıl dönümüne denk gelmesi, tarihi misyonu ifade ederken, eylemlerin yoğunlaştığı alanların yine Zagros-Botan alanları olması, 15 Ağustos ruhunun yaşamsallığını göstermektedir. Gerillanın devrimci operasyonlarında gerillacılığın başlangıç ruhu büyüyerek yaşamakta ve tarihi canlı kılmaktadır. Gerillanın sergilediği fedai ruh 15 ağustos eylemi ruhunun bugünde somutlaşmasıdır. Bu fedai ruh büyüyerek ve güçlenerek Reber Apo çizgisi etrafında kenetlenmiş ve öncelikli görev olarak Reber Apo üzerindeki 13 yıllık tecrit ve bir yılı aşkın işkenceyi kırmak, İmralı sistemini parçalayarak Reber Apo’nun özgürlüğüne kavuşması için mücadeleyi yükseltmektedir. Gerilla eylemlerinde göstermiştir ki Reber Apo’nun özgürlüğü için gerillanın her türlü eylemi geliştirme kabiliyeti vardır, gerilla devletin en merkezi şehirlerine sızabilir ve en sağlam kale gibi karakollarını yerle bir edebilir. Alanları tutarak devletin girmesine izin vermeyebilir, savaşın sorumlusu yetkililere ulaşarak hesap isteyebilir. Gerilla Reber Apo’nun özgürlüğü ve Kürt halkının özgür iradesiyle yaşamını örgütleme koşullarını kazanması için, fedai ruhla savaştığı gibi, bundan sonrada bu savaşı daha da büyüterek zafere yürüme kararlılığındadır.”
‘Kürtler baş eğmedi’
Batı Kürdistan’da halkın öz yönetime kavuşmasına atıfta bulunan PKK, “Kürt halkı büyük bir fedakarlıkla özgürlük mücadelesini yürütmüş, egemenlerin hiçbir baskı yöntemi ona baş eğdirememiştir. Bugün de Kürt halkı tüm baskı ve faşizan yöntemlere rağmen özgürlük mücadelesini büyük bir kararlılıkla sürdürmektedir. Bunun somut ifadesi olarak 15 Ağustos çizgisinde yüzlerce değerli evladını şehit veren Rojava halkımız 15 Ağustos’un 28. yıldönümünde demokratik halk devrimini gerçekleştirerek özgürlüğe yürümektedir” dedi.

‘Halk da mücadeleyi yükseltmeli’
Gerilla ve halkın bir bütün olduğuna vurgu yapan PKK, halka şu mesajı verdi: “Halkımız gerillanın yükselttiği özgürlük mücadelesini kendi cephesinden geliştireceği mücadeleyle tamamlamalıdır. Gerilla ve halk bir bütündür. Gerilla halkın özgürlüğünün savunucusu ve sağlayıcısı misyonuna sahip olduğu gibi, halkta gerillayı kendi eylemsellikleriyle destekleyerek mücadelenin bütünlüğünü göstermektedir. Düşmanın imha inkar temelinde halka her türlü faşizan saldırıları yönelttiği bu süreçte buna karşı duruş, halkın kendi öz savunma örgütlülüğünü geliştirerek düşmana gerekli cevabı vermesinden geçmektedir. Kürt gençliği halkın savunulmasından kendini sorumlu görerek, halk öz savunmasının örgütlenmesine öncülük etmelidir. Kürt halkı düşman yönelimlerine karşı hiçbir zaman çaresiz kalmamış, cevapsız kalmamış ve direnişiyle düşmanı çaresiz bırakmıştır. Bu süreçte Kürt halkı onurlu direnişi ve eylemleri daha da geliştirerek, düşmana gereken cevabı verecektir. Bu direniş halkımızı özgürlüğe taşıyacak direniştir. 15 Ağustos eylemiyle özgürlüğün tohumları Kürdistan’da yeşermiş ve 15 Ağustos’u diriliş ve direniş bayramı olarak sembolleştirmiştir. 2012 yılında gelişmekte olan eylemsellik ve direniş özgürlüğü zafere taşımanın direnişi ve eylemselliği olacaktır. 15 Ağustos’un 29. yılında zafere ve özgürlüğe yürümenin inancıyla, bir kez daha, başta kadın ve gençlik olmak üzere, özgürlük savaşına gönül veren halkımızı ve tüm dostları mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.”

KJB: Özerklik’i inşa edelim

Kadın hareketi KJB Koordinasyonu da yayınladığı mesajında “demokratik özerkliği inşaya” çağırdı.
KJB Koordinasyonu yazılı mesajında, özetle şu ifadelere yer verildi: “15 Ağustos atılımı ulus devletin tekçi ‘tek vatan, tek dil, tek kültür, tek marş’ dolayısıyla faşist anlayışına karşı kendi kimliğini, dilini, özgürlüğünü savunmaktır. Yine 15 Ağustos atılımı Kürt kadının gerillalaşmasında ve ordulaşmasında da ciddi bir zemindir. 15 Ağustos atılımının yarattığı toplumsal kalkışla kadın daha fazla saflara katılırken, açığa çıkan gerilla zemini üzerinde kadın pratikleşmiş, kazandığı güven ve cesaretle sayısız kahramanlık, örnekleriyle kadına yönelik toplumdaki algıyı kırmıştır. Komutanlaşan, ordulaşan bir kadın gerçeği açığa çıkmıştır. Kadın, bin yılların kendisini mahkum ettiği cinsiyetçi egemenlikli toplumsal gerçeklikten de hesap sormaya başlamıştır. 15 Ağustos bu anlamda işgalci faşist güçlerden hesap sormak kadar, erkek egemenlikli, cinsiyetçi toplumsal gerçekliğe de bir darbe ve hesap sormadır. Kürt halkının varlığını koruma ve statüsünün tanınmasında yürütülen mücadele Agitlerin izinde gelişirken, Oramar’da, Şitazen’de ve son olarak gericiliğe sıkılan ilk kurşunun mekanı olan Şemzinan’da devrimci halk savaşı Ş.Mahir ve Ş. Arjin devrimci harekatıyla yeni bir aşamaya taşındı. Ulusal onurumuzu, Önderimizi, kimliğimizi, varlığımızı, kültürümüzü, tarihimizi ve dilimizi inkâr-yok etme politika ve saldırılarına karşı Agit’lerin, Beritanların, Zilanların ardılları Jin, Viyan, Evindar’lar direniş bayrağını 28 yıl önce ilk kurşunun sıkıldığı yerde Şemzinan’ da yükseltmişlerdir. Yüce şehitlerimiz Agitlerin zafere kilitlenmiş, direnişçi ruhunun ardılları olarak insanlık tarihinde yer edinmişlerdir. Agit yoldaş şahsında kahraman şehitlerimizin anısına bağlılığın gereği olarak günümüze kadar özgürlük hareketimizin öncülüğünde başta Kürdistan kadınları olmak üzere tüm halkımız bu direniş geleneğini sürdürerek, mücadeleyi yükselterek cevap vermiştir. Yine Batı Kürdistan’daki halkımızın statüsünü kazanma ve kendi kaderini ellerine alarak, demokratik özerklik inşasında ulaştığı düzey 15 Ağustos’un zafer ve direnişçi ruhunun hayat bulmasıdır.

KONGRAL GEL’in mesajı

KONGRAL GEL Başkanlığı da Kürt özgürlük mücadelesinde “diriliş bayramı” olarak kutlanan 15 Ağustos 1984’ün 28. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Şemdinli ve Çukurca’da gerillanın başlattığı devrimci halk savaşı hamlesi ile çağdaş Kürt gerillası da yeni bir mücadele sürecinin içine girmiştir” dedi.
Batı Kürdistan’daki gelişmelere dikkat çekilen açıklamada, “Ortadoğuda yaşanan 3. Dünya savaşı ile bölgenin yeniden dizayn edildiği bu süreçte, çağdaş Kürt direnişi bölgedeki gelişmeleri ve güç dengelerini etkiliyebilen ve Kürt halkının özgür statüsünü sağlayabilecek bir düzeyi yaratmıştır. Gelinen bu aşamada aslında sürecin bir Kürt baharı olduğu gerçeği, dünyadaki birçok çevre tarafında da artık kabul edilmektedir. Güneybatı Kürdistan’daki gelişmeler, halkımızın özgürleşme baharının ilk adımlarıdır ve bu süreç devam edecektir. Bu vesileyle mutlaka siyasal bir statü elde edecek olan Güneybatı Kürdistan halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesini içtenlikle selamlıyor, sonuna kadar yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Önderliğin esaretine ve halkımıza yönelik zulme son vermek için, “Önderliğe özgürlük, Kürt halkına siyasi statü”şiaarıyla tüm halkımızı seferberlik temelinde mücadeleyi yükseltmeye ve 29. yılı çözüm için bir final yılına dönüştürmeye çağırıyoruz” dedi.

HPG: Yenildiler

HPG Anakarargah Komutanlığı ise 15 Ağustos atılımını kutlarken, Şemdinli’de Türk ordusu ve AKP Hükümeti’nin gerilla karşısında yenildiğini belirtti. HPG’nin mesajı şöyle: “28 yıldır kesintisiz süren gerilla mücadelemiz bugün milyonlarca kitle tabanı ile Kürdistan devrimini gerçekleştirecek aşamaya ulaşmıştır. Gerilla öncülüğünde yürüyen devrim mücadelesi 2012 yılında yeniden yapılanmayı başarmış fedai gerilla ordusu ile kesinlikle Reber Apo’nun özgürlüğü ve Kürdistan’da demokratik özerk çözümünü başaracaktır. Türk devleti ve AKP Hükümeti’nin başta Reber Apo üzerinde İmralı’da 1 yılı aşkındır kesintisiz sürdürülen ağırlaştırılmış tecrit, halkımız üzerindeki siyasi ve kültürel soykırım politikaları ve gerilla güçlerimize dönük her türlü imha yönelimini boşa çıkarmak ve Kürt halkının kendi çözümü olan Kürdistan’da demokratik özerkliğin inşasını gerçekleştirmek üzere Devrimci halk savaşı Kürdistan gerillası öncülüğünde 2011 Temmuzu’ndan bu yana büyük bir direnişle yürütülmektedir. Mahsum Korkmaz Agit yoldaş öncülüğünde başlayan gerilla mücadelemiz 19 Haziran Oramar ve Şitazın direnişi ile başlayıp Şemzinan ve Çele-Rindike’de de devam eden direniş mücadelesi ile yeni bir aşamaya ulaşmıştır. Gerilla güçlerimizin arazi üzerinde denetim kurarak araziye dayalı geliştirdiği devrimci savaş tarz ve taktiğiyle yürüttüğü direniş, demokratik özerk bölgelerin inşa koşullarını oluşturmaktadır. Mevcut bu alanlarda gerilla güçlerimizin hakimiyeti devam etmektedir. AKP Hükümeti ve Tayyip Erdoğan var olan bu realiteyi ters-yüz etmekte alanda kendi operasyonları olmuş ve gerillayı imha ederek bitirdiği biçimde aslı olmayan yalanlarla kamuoyunu aldatma çabası içerisindedir. Oysa ki gerçeklik tam tersidir. Şemzinan’da Türk ordusu ve AKP hükümeti gerilla güçlerimiz karşısında yenilmiştir. Bu alanlar üzerinde devam eden gerilla güçlerimizin hakimiyeti gerilla mücadelemizde önemli bir başarı düzeyidir. Gerilla güçlerimiz Oramar-Şitazın, Şemzinan ve Çele-Rındıke devrimci harekatlarıyla 15 Ağustos Atılımının 29. yılının nasıl bir mücadele yılı olacağını göstermektedir. 15 Ağustos atılımının 29. yılına girerken sürdürmekte olduğumuz gerilla direniş mücadelesini 15 Ağustos atılım ruhuyla daha da yükselteceğimizi ve Reber Apo’nun özgürlüğü ile Kürdistan’ın demokratik özerk statüsünü gerçekleştirme kararlılığında olduğumuzu belirtiyor ve özgürlüğe yakınlaştığımız bu diriliş bayram gününü halkımızın da devrim coşkusuyla karşılayacağı inancındayız. Artık AKP zulmüne kesinlikle boyun eğmeyecek, Kürdistan halk ve gerillası olarak kendi çözümümüzü gerçekleştirebilecek güçte olduğumuzu belirtiyor, mücadele eden tüm demokratik güçlere başarılar diliyoruz.”

YJA STAR: Başaracağız

YJA STAR Ana Karargah Komutanlığı da “gerilla güçleri olarak devrim mücadelesini başarma kararlılığında” olduklarını ifade etti.
YJA Star’ın mesajında şu ifadelere yer verildi: “15 Ağustos 1984’te sömürgeciliğe sıkılan ilk kurşun Kürt halkı için yeniden doğuş ve dirilişi ifade ettiği kadar Kürt kadınları için de özgürlük mücadelesine adım atmanın başlangıç noktası olmaktadır. İlk kurşun sömürgeci sisteme kaynaklık eden erkek egemen zihniyete sıkılmıştır. Kürt kadınları bununla erkek egemen zihniyete başkaldırmış kendi cins kimliğinin farkına varmış ve gerillalaşarak özgürlük mücadelesini yürütmüştür. Bu anlamda Kürdistan’da kendi kimliğiyle var olmak için savaşmanın dışında farklı bir alternatifi olmayan Kürt kadını, ulusal kurtuluş mücadelesi içerisinde gerillalaşarak mücadele etmeyi öğrenmiş ve Reber Apo’nun öğretisiyle kendi özgün ordulaşmasını gerçekleştirmiştir. Kürdistan gerilla kadın ordusu bugünkü adıyla YJA STAR (Yekîneyên Jinên Azad ya STAR) hem Kürdistan ulusal mücadelesine öncülük etmekte hem de başta Kürt kadınları olmak üzere tüm kadınların cins özgürlüğü için mücadele etmektedir.
15 Ağustos atılımının 29. yılına girerken devrimci halk savaşı ile çözüm sürecini yaşadığımız bu süreçte gerilla mücadelemiz yeni bir aşamaya ulaşmıştır. YJA STAR gerilla güçleri olarak devrim mücadelesini başarma kararlılığımızı belirtiyor ve mücadele eden tüm direnişçi kadınlara mücadelelerinde başarılar diliyoruz.”

ANF/BEHDİNAN

798

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s