Kürt siyasetçi Cemal Kavak yaşamını yitirdi

Kürt siyasetçi Cemal Kavak yaşamını yitirdi

ANFINSBURG – Uzun yıllar Kürt özgürlük mücadelesine hizmet veren siyasetçi Cemal Kavak, Avrupa’da yaşadığı sürgün hayata daha fazla dayanamayarak yaşamına son verdi. Kavak’ın cenazesi Diyarbakır’da toprağa verilecek.

Kürt siyasetinde yakından tanınan, HADEP ve DEHAP kurucu üyesi Cemal Kavak, Avusturya’nın İnsburg bölgesinde düzenlenen 15 Ağustos kutlamaları ardından yaşamına son verdi.

Kavak’ın yaşamını sonlandırırken arkadaşlarına ve ailesine iki mektup bıraktığı belirtildi.

46 yaşındaki Cemal Kavak bıraktığı mektuplarda sürgün yaşamına ancak bu kadar dayanabildiğini ve Kürt halkının kendisini doğru anlamasını ve doğru sahiplenilmesini istedi. Kavak, doğru anlamanın ve sahiplenmenin ise mücadeleye, şehitlere ve değerlere bağlılıktan geçtiğini vurgulamış.

Kavak’ın otopsi işlemleri tamamlandıktan sonra cenazesinin, İsviçre’nin Zürich kentine götürülmesi bekleniyor. Kavak’ın cenazesinin Diyarbakır’a götürülerek Mardinkapı Mezarlığı’nda toprağa verileceği öğrenildi.

Uzun yıllar Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de Kürt özgürlük mücadelesine hizmet eden Kavak, HADEP ve DEHAP kuruculuğu ve İstanbul İl başkanlığı yapmıştı. Gördüğü baskılar ve aldığı cezalar üzerine 2006 yılından bu yana İsviçre’de sürgün hayatı yaşıyordu.

Siyasi çalışmalarını Avrupa’da da sürdüren Cemal Kavak, yürüttüğü faaliyetlerden dolayı Fransa’da da uzun süre tutuklu kaldı. Kavak, cezaevinden çıktıktan sonra kaldığı yerden mücadelesini sürdürmeye devam etmişti. 3 Ağustos 1966 yılında Amed’in Bismil ilçesinde dünyaya gelen Cemal Kavak, evli ve 6 çocuk babasıydı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s