Öcalan’ın özgürlüğü’ için imza kampanyası

Öcalan icin imza kampanyasiÖcalan’ın özgürlüğü’ için imza kampanyası
Öcalan’a Özgürlük Platformu tarafından “http://imza.la/ocalan-a-ozgurluk” adresinden Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için imza kampanyası başlatıldı.

Platform imza kampanyası metninde Kürt sorununda bugüne kadar sürdürülen milliyetçi, militarist yaklaşımların çözümsüzlüğü derinleştirdiğine vurgu yaparak, Öcalan’ın 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ve ailesi ile görüştürülmediğini kaydetti. “Milyonlarca Kürt siyasi iradesinin Sayın Öcalan olduğunu açık bir şekilde ifade etmektedir. Yani demokratik çözüm için, diyalog ve müzakerede Kürtler tarafını ve muhatabını belirlemiştir” denilen metinde, gerçek ve kalıcı bir toplumsal uzlaşmayı sağlayabilmenin yolunun da bu gerçekliğin görülmesinden ve savaşın bitirilmesinden geçtiği vurgulandı. 

‘Kesilen müzakereler derhal başlatılsın’

Metinde, Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının tüm Türkiye halklarının kardeşliği ve barışı için yaratılması gerektiğine işaret edilerek, şunlar vurgulandı: “Türkiye halklarının barışı ve özgürlüğü için Kürt sorununun çözümünü içeren bir barış süreci derhal başlatılmalıdır. Hatırlanmalıdır ki; görüşme süreci barışa adım demektir. Oslo sürecinde savaş neredeyse durmuş, yaralar sarılmaya başlanmış, barış ve çözüm umudu artmıştı. Görüşmelerin kesilmesi, askeri ve siyasi operasyonların artmasıyla Türkiye büyük acılarla çözüm umutlarının tükendiği tehlikeli bir sürece sürüklenmektedir. Gelişmeler, ‘Öcalan’sız savaşın yürütüldüğünü fakat Öcalan’sız barışa yürünemediğini’ göstermişti. Artık ölümleri değil yaşamı konuşmak istiyoruz. Bu nedenle kesilen müzakerelerin derhal başlatılmasını istiyoruz.” 
Açıklamada ayrıca, “Biz aşağıda imzası olanlar, Oslo müzakerelerinde büyük katkısı olan Öcalan’ın savaşı bitirecek iradesi olduğunu görüyor, bu nedenle de; Türkiye’yi hızla istikrarsızlığa ve iç savaşa doğru sürükleyen bu inkâr imha politikasına son vermek için hemen şimdi Öcalan’a özgürlük diyoruz” çağrısı yapıldı.

ANKARA

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s