Mannheim’da buluşalım

Mannheim’da buluşalım
8 Eylül’de Almanya’nın Mannheim kentinde yapılacak 20. Uluslararası Kürdistan Kültür Festivali’nin hazırlıkları bitmek üzere. YEK-KOM yöneticisi Bahattin Doğan, tüm Kürdistanlıları ve dostlarını özgürlük ve statü talebini haykırmak için festivale katılmaya çağırdı.

8 Eylül’de Mannheim kentinde düzenlenecek 20. Uluslararası Kürdistan Kültür Festivali için son hazırlıklar yapılıyor. Bu yıl Batı Kürdistan’daki Kürtler’e adanan festival için, Mannheim’in yanısıra festivale katılım sağlanacak tüm kentlerde de yoğun bir çalışma yürütülüyor.
Festival tertip komitesi adına açıklamada bulunan Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu(YEK-KOM) yöneticisi Bahattin Doğan, Avrupa’daki Kürdistanlıların Kürt halkı ve gerillanın başarısına destek olmak ve selamlamak için festivale en güçlü biçimde katılması gerektiğini belirtti. Bu yıl gerçekleşecek festivalin en yoğun katılımlı festival olmasını beklediklerini vurgulayan Doğan, ”8 Eylül’de yapacağımız festivalde halkımız, özgürlük tutkusunu dost ve düşman herkese gösterecektir. Halkımız üzerinde uygulanan uluslararası imha ve asimilasyon konsepti bir kez daha boşa çıkarılarak, Kürt halkı ve onu temsil eden kurumların gerçek çozüm gücü olduğu gerçeği ortaya konulacaktır” dedi.

Hedef özgürlük ve özerklik
Kürdistan’ın dört bir yanında, nihai çözüm ve özgürlüğün gündemde olduğunu belirten Doğan, final yılı olarak görülmesi gereken bu yılda özgür ve özerk Kürdistan’ın Kürt halkının temel hedefi olduğunu belirtti. Doğan, festivalin Öcalan’ın özgürlüğü, Demokratik Özerklik ve Rojava’daki kazanımlara sahip çıkılması için de önemli olduğuna dikkat çekerek katılım için şu çağrıyı yaptı: ”Avrupa’da yaşayan Kürtler ve dostlarının, tüm fertleri ve ulusal renkleriyle festivale katılmalarını bekliyoruz. Her Kürt ailesinin, beraberinde diğer halklara mensup dostlarını da, festivale getirmelerini bekliyoruz. Tüm Kurdistani kurum, birlik ve şahsiyetleri ulusal bir ruhla festivale katılmaya davet ediyoruz.”

Berlin ve Hamburg hazır
20. Uluslararası Kürdistan Kültür Festivali’nin coşkusu Berlin’de yaşayan Kürtleri de sarmış durumda. Festivale hazırlık komitesinden Mustafa Öcalan çalışmaların aralıksız olarak sürdüğünü belirterek, Berlinden 10 otobüs ve çok sayıda özel araçla festivale katılacaklarını belirtti. Öcalan, “Kürdistan’da yaşanan serhildanlar, Avrupa’daki Kürtlere büyük moral sevinç verdi. Özellikle kadın ve gençlerden yüksek bir katılım bekliyoruz” dedi.
Hamburg kentinde de 30 otobüslük talebin fırmalar tarafından karşılanamaması nedeniyle,16 otobüs ve onlarca özel araçlarla katılım sağlanacak. Festival hazırlık komitesinden Cihat Piran, her Kürdistanlının festivale katılması gerektiğini söyledi. Piran, Hamburg’ta otobüslerin Cuma günü gece saat 23:00 ile 24:00 arasında hareket edecegini belirtti.
Otobüslerin kalkacağı semtler ve saatleri şöyle: Hamburg Merkez Tren İstasyonu (saat 24:00), Harburg(24:00), Altona (24.00)
Emson, Kaltenkirchen, Pineberg (23:00), Stade (24:00) Winsen-Luhe, Lüneburg (24:00), Bergedorf (23:30), Lauenburg (22:30), Gestacht (23:00), Billstedt (12:00), Ochsenzol-Rahlstedt (24:00)

Emin Sadak (Leverkusen Dernek Başkanı)
Festival çok önemli bir zamanda gerçekleşiyor. Rojava’daki kazanımlar, gerillamızın alan hakimiyeti söz konusu. Bunun memnuniyeti ve gururunu yaşıyoruz. Halkımıza bu günleri, bu şerefi yaşatan Başkan Apo’dan bir yılı aşkındır haber alınamıyor. Buradan bütün halkmıza çağrı yapıyorum; eğer birlik olur ve el ele verir, gücümüzü dünyaya haykırırsak başarılı oluruz. Bunun için en önemli fırsat Mannheim’daki festivaldir. Bu festival Başkan Apo’nun özgürlüğüne adanmıştır. Gerilla nasıl ki, Şemzinan’da bayrağı dikip bu halkın gurur ve moral kaynağı olduysa, biz Avrupa’daki Kürtler de Cumartesi günü tek ses olup, gerillaya cevap olalım.

Halil Kısıkyol (Leverkusen)
Şemzinan ve Rojava’daki gelişmeleri düşündüğümüzde bu festivalin, diğer yıllara göre daha güçlü ve coşkulu olması gerekir. Başta Önder Apo olmak üzere bize bu günlerin coşkusunu yaşatan bütün yoldaşlarımıza layık olabilmek, onlara Avrupa’dan güçlü bir cevap olabilmek için tüm halkımız o gün güçlü bir şekilde festival alanında olmalıdır. Bu yılki festivalin gerçekleştirileceği Mannheim kenti, aynı zamanda Ronahi ve Berivan arkadaşların şehadetinin gerçekleştiği kenttir. Festival bu açıdan da önemlidir.

Ramazan Hespisti (Duisburg)
Ben bir Kürt genci olarak festivale öncelikle gençlerin katılması gerektiğini düşünüyorum. Avrupada yetişen gençlik olarak kültürümüze sahip çıkmak, kültürümüzü unutmamak için bu festivale katılmalıyız. Gençlik açısından bu festivale katılım bir onur, kimlik ve namus meselesidir. Kürt gençleri, Kürdistan’ın geleceğidir. Kürt gençliği mücadelesine ve Önderliğine sahip çıkacak, Kürdistan özgürleşene kadar mücadelesini sürdürecektir.

Yurtsever Koç (Duisburg)
Özgürlük Mücadelesi şimdi çok önemli bir noktaya geldi. Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin yaptığı büyük hamleler, gerillanın büyük bir kahramanlıkla elde ettiği başarılar var. Kürt devrimi her sene olduğundan daha ileride. Onun için, her yıl olduğundan daha fazla Kürt halkının emeği ve birliğine ihtiyaç var. Buradan bütün Kürtlere çağrım var: Rojava’da halkımız kendi yönetimini oluşturdu, gerilla Kürt bayrağını Kuzey Kürdistan doruklarına dikti. Bu bize gurur veriyor. Biz de bu gelişmeler karşısında festivale iyi bir katılım sağlamalıyız.

MURAT ALPAVUT/ HIDIR ATEŞ/M.ZAHİT EKİNCİ

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s