Öcalan için uluslararası imza kampanyası başladı

Öcalan için uluslararası imza kampanyası başladı

Devrim Aslan-ANF 14:51 / 06 Eylül 2012 Brüksel – PKK lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle uluslar arası alanda tanınmış bin dolayında kişinin desteklediği imza kampanyasına start verildi. İlk imzacılar arasında Gerry Adams, Antonio Negri, Immanuel Wallerstein, Lord Rea ve Ela Gandhi gibi isimler var.

İmza kampanyasının startı Brüksel’deki uluslararası basın merkezinde düzenlenen bir basın toplantısıyla verildi

Basın toplantısına Öcalan’a Özgürlük Platformu üyesi BDP’li vekil Ayla Akat, Alman Die Linke‘den (Sol Parti) Federal Parlamento üyesi Andrej Hunku, Uluslararası Öcalan’a özgürlük inisiyatifi üyesi Reimer Heider, İngiliz papaz ve barış komitesi üyesi Joe Ryan ve Barış Hareketi Üyesi Yves-Jean Gallas konuşmacı olarak katıldı.

Açılışı Uluslararası Öcalan’a özgürlük inisiyatifi üyesi Reimer Heider yaptı. Heider, Öcalan’ın 1999’dan bu yana İmralı’da tek kişilik bir cezaevinde tutulduğunu hatırlatarak sözlerine başladı.

Türk devletinin Kürt sorununda politik çözümden ziyade askeri yöntemleri esas alarak çözümsüzlüğe sürüklediğini söyleyen Heider, Güney Afrika deneyiminden yola çıkılarak, Kürt sorununun çözümü konusunda önemli adımların atılabileceğini belirtti.

Heider’in ardından Öcalan’a özgürlük plaftormu üyesi Ayla Akat söz aldı. Akad, Kürt halkının, Öcalan’ın Suriye’den çıkarıldığı ve Türkiye’ye teslim edildiği süreçten itibaren Kürt halkının ne yapılmak istendiğini anladığını ve buna karşı tepkisini sürekli gösterdiğini söyledi.

Başlatılan imza kampanyasının anlamlı olduğunu belirten Akat, “13 yıldır devam eden tecrit koşullarının arkasındaki uluslararası güçlerin anlaşılması ile çözülebileceğini” belirtti.

Kürt Halkının Öcalan’ın özgürlüğünü istediğini vurgulayan Akat, Türkiye’de kurulan platformda sadece kadınların yer almasının da anlamlı olduğunu belirtti.

5 bin yıllık erkek egemenlikli sistemin en büyük mağdurlarının kadınlar ve çocuklar olduğunu belirten Akat, “Kadınlar kendilerine uygulanan tecrit ve Öcalan’a uygulanan tecrit arasında bağ kurdular” dedi.

Öcalan’ın Kürt sorunun çözümünde önemli rol oynadığını söyleyen Akad, Öcalan’ın ortaya koyduğu demokratik çözüm modeline dikkat çekti.

Kürt sorununun 300 yıllık bir sorun olduğunun altını çizen Akad, “Osmanlı İmparatorluğu’nda merkeziyetçiliğe karşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ise tekçi mantığa karşı, Kürtler sessiz kalmadı. Ve 29 kez isyan geliştirdi” dedi.

Kürt sorununun şimdiye kadar denenen askeri yöntemlerle çözülmediğini kaydeden Akad, çözümün sadece Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüyle mümkün olabileceğini belirtti.

Alman Federal Parlamento üyesi Andej Hunko, defalarca Türkiye’ye ve Kürt coğrafyasına gittiğini söyledi Son seçimlerde gözlemci olarak yine gittiğini hatırlatan Hunko aynı zamanda cezaevlerini ziyaret ettiğini de belirtti.

Cezaevlerindeki Kürt milletvekilleriyle, siyasetçilerle görüştüğünü de söyleyen Hunko, Türk devletinin şu anda Kürt sorununu barışçıl yöntemlerle çözmek istemediğine de dikkat çekti. Hunko, Suriye ve Batı Kürdistan’da yaşanan gelişmelerin de Türkiye’yi etkilediğini vurguladı.

Dünyadaki diğer mücadelelerin artık barışçıl çözümlerle sonuca gittiğine dikkat çeken Hunko, İspanya ve Kolombiya örneklerini verdi.

İngiliz Adalet ve Barış komisyonu üyesi ve Papaz Joe Ryan yaptığı konuşmada, Türkler ile Kürtler arasında var olan sorunun Kürtlerin ezilmesinden kaynaklı olduğunu belirtti. Mahatma Gandi’yi örnek veren Ryan, İrlanda barış sürecini irdeledi ve Kürtlere ilişkin bu sessizliğin artık bozulması gerektiğini dile getirdi.

Barış hareketi başkan yardımcısı Yves Jean Gallas, Fransa hükümetinin Türkiye hükümeti ile “terör” konusunda görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek, Fransa’da bu yüzden bazı Kürt kurumlarının haksızlığa maruz kaldığını söyledi.

‘Abdullah Öcalan’a Özgürlük – Kürdistan’da barış” İnisiyatifinin dünyaca tanınmış isimler destekliyor. Bunlardan bazıları hayatını kaybetti. 1999’daki ilk imzacılar şöyle:

Mairead Corrigan-Maguire (Nobel Peace Prize, Ireland), Dario Fo (Nobel Prize for Literature, Italy), Adolfo Perez Esquivel (Nobel Prize for Literature, Argentina), José Ramos Horta (Nobel Peace Prize, East Timor), José Saramago (Nobel Prize for Literature, Portugal), Danielle Mitterrand (Foundation France Liberté, France), Ramsey Clark(form. Attorney General, USA), Uri Avnery (Gush Shalom, Israel), Noam Chomsky (Linguist, Publicist, MIT, USA), Alain Lipietz (MEP, France), Pedro Marset Campos (MEP, Spain), Lord Eric Avebury (House of Lords, UK), Harry Cohen (MP Labour, UK), Cynog Dafis (MP Plaid Cymru, Wales, UK), Lord Raymond Hylton (House of Lords, UK), Lord John Nicholas Rea (House of Lords, UK), Walid Jumblatt (Leader of the Progressive Socialist Party, Lebanon), Rudi Vis (MP Labour, UK) Paul Flynn (MP Labour, UK), Máiréad Keane (Sinn Fein, Northern Ireland), Domenico Gallo (form. Senator, Italy), Livio Pepino (Magistratura Democratica, Italien), Xabier Arzalluz (President PNV, Spain), Tony Benn (MP Labour, UK), Alain Calles (President MRAP, France), Gi-anna Nannini (Singersongwriter, Italy), Geraldine Chaplin (Actress, Spain), David MacDowall (Writer, UK), Diet-rich Kittner (Cabaret artist, Germany), Alice Walker (Writer, USA), Franca Rame (Writer and actress, Italy), Chris Kutschera (Writer, France), Prof. Dr. Jean Ziegler (MP and Publicist, Switzerland), Prof. Dr. Angela Davis (University of California, Santa Cruz, USA), Prof. Dr. Norman Paech (International Law, Germany), Prof. Dr. Werner Ruf (International Law, Germany), Prof. Dr. Gerhard Stuby (International Law, Germany), Hans Branscheidt(medico international, Germany)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s