Orhan Miroğlu aydın mı?

Orhan Miroğlu aydın mı?

Hasan Bildirici

Kürdistan’ın özgürlük savaşçılarıyla sömürgeci Türk güçleri arasındaki savaş şiddetlenerek sürüyor. Bu savaş, Kürt gibi yaşamak isteyenlerle, onları Türke köle yapmak isteyenler arasında geçiyor. Kürt direnişçilerinin ciddi mücadele yürüttüğü alanları bırakıp kaçan Türk devlet güçleri, Türk basın üç kağıtçılığı üzerinden ne kadar büyük olduklarının ve mutlaka kazanacaklarının mesajını veriyorlar. Ama biz bunu yutmuyoruz.

Çeteciliğin büyüklüğü olmaz. Türk devleti, Türk İslam faşistlerine ve devlet soyarak yaşamını idame ettiren Kemalist diktatörlere hizmet sunan bir çete devletidir. Irak ve Suriye’deki Baas rejimleri kadar koftur. 20 milyon Alevinin mezhebini, 20 milyon Kürdün dilini yasaklamış ve tarihin ilk soykırımını gerçekleştimiş bir devletin büyüklük naraları ancak ödlekleri, üç kağıtçıları ve Kürt sorunun cepçilerini korkutur. Türk çete devletinin Kürdistan halkına ölümden ve zulümden başka verebileceği hiçbirşey yoktur. Kürtler ise Türk soykırım devleti karşısında artık ölüm arsızıdırlar. Bu nedenle Kürdün ulusal direnişi karşısında yıkılacaklardır.

Her alanda dişe diş bir mücadele yürüten Kürdistan direnişçilerini kutlamak gerekiyor. Kabına sığmayan Kürdün ulusal enerjisi, Türk soykırım devletinin Kuzey Kürdistan’daki paslı zincirlerini paramparça edecektir. Bunun ortası yoktur.

***

Orhan Miroğlu’nun İki Büklüm Mehmet Metiner’inkine benzeyen hayat ilerleyişini hep birlikte izliyoruz. Şaşkın değiliz. Orhan Miroğlu’nun ne yapacağını beş yazı öncesinden tahmin edebiliriz. Ahmet Altan’ın yazdığına göre, 4200 vuruşluk olması gereken köşe yazısını Orhan Miroğlu 5700 vuruşa çıkartarak kendisini Taraftan kovdurmuş. Köşeye sığmayan yazısının kısaltılması istendiğinde ise eski yazıya yeni bir paragraf ekleyerek, sansüre uğradığını açıklamış… Ahmet Altan, şaşkın. Ama biz şaşkın değiliz. Kafasıyla cüzdanı yer değiştirmiş Orhan Miroğlu’nu kim bizim başımıza “Aydın musallatı” yaptıysa, onun işleri yolunda gitmesin.

Taraf’taki son yazısı, “Kürt aydınının trajedisi”nde Orhan Miroğlu, Kürt aydınlarının “PKK korkusu”na değinmiş ve bu korkudan dolayı Kürt aydınlarının Türk devletiyle ilişki kurmaktan çekindiğini belirtmiş. Yazdığına göre AKP iktidarıyla birlikte Türk basını “Kürt aydınları”na daha çok yer verir olmuş, ama yeterli değilmiş.

Bir aydının devletle ne ilişkisi olabilir?

Devlet, bürokratik, askeri ve siyasi bir çarktır. Aydın kişi, asker, bürokrat veya siyasetçi midir ki, devletle ilişki kursun?

Orhan Miroğlu, aydın tanımının da içine etti. Kendisi daha rahat ve olanaklı yaşasın diye Miroğlu’nun çizdiği aydın tipine tav olmamız gerekecek.

PKK karşısında olması gereken aydın tavrını Nuray Mert açıkladı. Onun yazdıklarına ekleyeceğim bir şey yok. Nuray Mert, “Eli, kolu ve ayakları bağlanmış PKK’ye saldırmanın” mertlik olmadığını açıkladı. PKK’nin aşırılıklarından da Türk devleti sorumludur. İnsanların dilini, isimlerini ve kültürlerini yasaklarsan ortaya barbar bir nesil çıkartırsın.

PKK, çok daha katı olabilirdi. Bundan da Türk devleti sorumludur.

Orhan Miroğlu, PKK’nin devletle olan ilişkisini örnek göstererek, kendi devlet ilişkisine kılıf bulmuş olduğunu sanıyor. PKK askeri ve siyasi bir harekettir. Savaştığı devletin niteliği de budur. Savaşanlar arasında ilişki ve görüşmeler olur.

Peki Orhan Miroğluhangi sıfatla devletle ilişki kuracak? Siyasetçi midir? Asker midir? Bürokrat mıdır?Aydın olduğunu söylüyor. Aydınlar devletlerle ilişki kurmaz. Aydının görevi, devletin yapması gereken işlerin övgüsünü dizmek değil, yapamadığı ve yanlış yaptığı şeylerin eleştirisini yapmaktır. Miroğlu, devleti bir rant ve gelir kapısı olarak gördüğü için devletle kurduğu ilişkinin niteliği uşakça bir ticari ilişkidir.

PKK’nin devletle kurduğu ilişkiyi kendi ilişkisiyle kıyaslıyor.

İnsan gülüyor tabii.

Ahmet Altan, Orhan Miroğlu’nun kendilerine çektiği numaranın farkında.

Miroğlu, yazı yazma isteğinin kalmadığını açıklamış. Bu da büyük bir yalan.

Miroğlu ile ilgili daha önce bir tespitte bulunmuştum. Kürdistan diye bir derdi olmayan ve Türk basını tarafından kullanılan bu şahıslar Kürt sorunun cepçileridirler.

İtibarsız ve güvensizdirler.

Kürdistan halkınınbu gibi şahıslara teslim edeceği bir kara sineği dahi yoktur.

****

Almanya’da yapılacak Kürt Kültür Festivalinde buluşmak üzere. Görüşmek isteyen arkadaşlarla Mezopotamya standında buluşabiliriz.

bildiricihasan@hotmail

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s