Ahmet Hakan tutuklanacaktı Başbakan engelledi

AKP-Cemaat savaşıyla ortaya dökülen ifşaatlar bitmek bilmiyor. Taraf gazetesi yazarı Hayko Bağdat, hükümet kanadından önemli bir isimle yaptığı röportajı köşesine taşırken çok konuşulacak iddialara yer verdi.

CEMAAT AHMET HAKAN VE ÇANDAR’I TUTUKLAYACAKTI!

Bağdat’ın sorularını yanıtlayan hükümet yetkilisi, yargı ve emniyette cemaate bağlı otonom grupların geçtiğimiz dönemlerde medyada çok önemli isimleri tutuklamak için harekete geçtiğini iddia etti.
Taraf yazarına konuşan ve ismi saklı olan “yetkili”, Cengiz Çandar ve Ferhat Kentel’in KCK’dan Ahmet Hakan’ın ise Odatv’den tutuklanacağını ama Başbakan’ın müdahelesi ile bunun engellendiğini söyledi.

İşte Hayko Bağdat’ın köşesindeki ilgili bölüm:

AK PARTİ TSK’YA İNAT CEMAATİN ÖNÜNÜ AÇTI

— Cemaat’e iktidarınız döneminde ne verdiniz?

“AK Parti hükümet olduğu andan itibaren ordu içindeki cuntalar darbe planları yapmaya başladı. Sadece Genelkurmay Başkanı Hilmi Paşa darbeye karşıydı. O süreçte ilk dört yıl Hilmi Paşa ile müzakere içinde götürüldü. Demokrasiyi korumak için stratejik ve dengeci davranılması lazımdı. O dönem bütün generaller Gülen Cemaati’ni bir numaralı tehdit görüyordu. Bahsettiğim stratejik dengeci çizgi içinde Cemaat mensuplarının hakları korundu ve kollandı. Generallere inat sivil alanda ve devlet alanında daha da önleri açıldı. Cemaat mensupları her konuma geldiler. Fakat 2012 yılından itibaren Cemaat’e mensup devlet görevlilerinden bir kısmı darbeci generaller gibi davranmaya başladılar. Ve sonra Cemaat içindeki bu vesayetçi azınlık, çoğunluğun iradesini gasp etti. Cemaat içinde hâkim çizgi haline geldiler.”

GÜLEN BU DARBECİ AYAKLANMAYI DURDURABİLİR

— Bugün iktidara operasyon yaptığını öne sürdüğünüz Cemaat, sizlerle koalisyon hâlindeyken başka bir operasyona imza attı mı?

“Tüm Cemaat varlığının bu operasyonu yaptığı kanaati yok. Devlet görevlisi olduğu halde demokratik devlete meydan okuyan gayrihukuki yollara sapmış bir grup var. Kendileriyle beraber devlette çalışan tüm Cemaat mensuplarını da batağa sürüklüyorlar. Fethullah Gülen isterse bu darbeci ayaklanmayı durdurabilir. Sonuçta eğer Başbakanımıza yönelik bu gayrimeşru ve gayrihukuki darbe planı işlemeye devam ederse demokratik düzen ne gerektiriyorsa o yapılır.”

ÇANDAR, KENTEL, AHMET HAKAN… HEPSİ TUTUKLANACAKTI

— Başbakan’ın Ferhat Kentel, Cengiz Çandar ve Ahmet Hakan’ı Cemaat yargısının elinden zor kurtardığı söyleniyor. Başbakan yargıya bu tip talimatları ne sıklıkla veriyor?

“Ferhat Kentel olayı doğrudur. Olay daha polis aşamasındayken müdahale edilmiştir. Cengiz Çandar olayı da böyle olmuştur. Eğer polise durun denmese zannediyorum her ikisi de KCK’dan içeri alınırdı. Ahmet Hakan olayı polis aşamasını çoktan geçmişti. Odatv’nin ikinci iddianamesi hazırdı ve Ahmet Hakan’ın tutuklanacağı söyleniyordu. Kanıtlarımız net diyorlardı. 7 Şubat’tan sonra o savcıların görev yerini HSYK değiştirdi. Zannediyorum 7 Şubat darbe girişiminin geri püskürtülmesi Ahmet Hakan’ı da şimdilik kurtardı. Ama dosya bir yerlerde duruyordur.”

ŞENER VE ŞIK YARGIDAKİ KİŞİSEL HESAPLAŞMA İLE TUTUKLANDI

— Ahmet Şık ve Nedim Şener’i Cemaat yargısı mı tutuklattı?

“Ahmet Şık ve Nedim Şener konusundaki kişisel görüşüm bu tutuklamaların tamamen hukuksuz olduğu yönündedir. Öte yandan Şener ve Şık olayını makul gören hiç kimseyi görmedim. Bu olay kişisel hesaplaşmaların yargıya intikalinin sonucudur. Kafalarına göre aldılar içeri. Sonrasında da zaten kritik bir ismin Emniyet’teki konumu kaydırıldı. Ardından aynı ekip 7 Şubat’ta doğrudan Başbakan’a vesayete kalkıştılar.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s