İmralı’ya gazeteci ve âkil açılımı

İmralı’ya gazeteci ve âkil açılımı

 

imrali2Hükümet, Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesini sağlayacak. Ardından da âkil insanlar heyetinin bölge başkanları ile bir grup gazeteci İmralı’ya gidecek. Taraf gazetesinin haberi. 

Devlet ile Abdullah Öcalan arasındaki görüşmeler, önümüzdeki günlerde yeni bir boyut kazanacak. Önce, Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi sağlanacak, ardından da âkil insanlar heyetinin yedi bölge başkanı ile bir grup gazeteci-yazar İmralı’ya götürülecek. Bu ay içinde en az iki avukatın PKK lideri ile görüştürülmesi planlanıyor. Ancak hükümet, avukatların, KCK soruşturmasında birtakım suçlamalara muhatap olan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından olmamasını istiyor. Sonrasında âkil insanlar heyetinin bölge grubu başkanları Ada’ya gidecek. Bu isimler ise şöyle: Rifat Hisarcıklıoğlu, Can Paker, Tarhan Erdem, Yılmaz Ensaroğlu, Ahmet Taşgetiren, Deniz Ülke Arıboğan, Yusuf Şevki Hakyemez. Ardından ise gazeteciler Ada’ya gidecek. Bu konuda “Dört-beş kişilik gazeteci-yazar grubu” veya “Bazı gazetelerin genel yayın yönetmenlerinin de dahil olduğu bir gazeteci-yazar grubu” şeklinde iki görüş üzerinde duruluyor.

Öcalan’ın daha önce Cengiz Çandar, Ertuğrul Özkök ve Hasan Cemal ile görüşebileceğini belirttiği gündeme gelmişti. Ancak hükümetin bu isimlere sıcak bakmadığı ve bunların yerine, âkil insanlar heyetinde de yer alan Oral Çalışlar, Yıldıray Oğur ve Abdülkadir Selvi gibi alternatifler üzerinde durduğu belirtiliyor. Listeye nihai şeklini Başbakan Erdoğan’ın vereceği belirtiliyor. İsimler konusunda henüz BDP’ye de bilgi verilmediği ifade ediliyor.

Âkil insanlar heyeti ve gazeteci-yazar grubunun İmralı ziyaretlerinin yeni yılda gerçekleşmesi planlanıyor.

DOĞRUDAN TEMAS

Bu arada, hükümetin özellikle yerel seçimlerin ardından sürece ilişkin bazı somut adımlar atmayı planladığı vurgulanıyor. Bu kapsamda, Abdullah Öcalan’ın koşullarında iyileştirmeler yapılması ve ayrıca, Kandil ile İmralı arasında doğrudan temas kurulması planlanıyor.

HÜSEYİN ÖZKAYA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s